Бъдещето на споделената икономика: няма да се налага да притежаваш каквото и да било

трафик

Имуществото на 29 годишен американец през 1960: къща с двор, кола, стерео уредба.

Имуществото на 29 годишен американец през 2018: сгъваем велосипед, поръчан от Craigslist, лаптоп, чифт хубави слушалки, смартфон със счупен екран.

Виждате ли това, което аз виждам? Притежаването на неща е част от историята на миналия век.

Услуга, наречена Fat Lama скоро ще елиминира последния бастион на собствеността.

Fat Lama стартира в Обединеното Кралство преди около 2 години, но наскоро събра 10 милиона долара финансиране и планира международна експанзия, съобщава Business Insider.

Целта на сайта е проста: позволява на потребителите да взимат и отдават под наем „почти всичко“ – от класически VW кемпер до високотехнологичен дрон. Наемодателят иска малка сума, а наемателят пести време и пари и има достъп до по-добри неща.

Така наречената икономика на споделянето – система на колаборация, в която определена група споделя достъпа си до определени стоки и услуги – вече може да се наблюдава в почти всеки аспект на живота ни.

Ползваме превозите на Uber, “букваме” си хотел през AirBnB, наемаме велосипеди и електрически скутери, за да обиколим центъра и дори наемаме офис пространство през приложение.

Но каква полза бихме имали от това да не притежаваме нищо? Да не би да ни баламосват да се откажем от активите, които нашите предшественици толкова обичат? Когато всички Uber-и се скапят, ние ще останем голи и сами, без да можем да си оправим колата или дори да завием електрическа крушка и ще трябва да търсим подслон под купчина счупени електрически скутери.

Ето няколко причини, защо споделената икономика и Fat Lama са хубаво нещо:

Освобождават ни от отговорност. Например застраховката за защита на домакина при AirBnB позволява искове за имуществени вреди до 1 милион долара, ако някой реши да потроши инвестиционния ти апартамент. Застраховката на наемодателя при Fat Lama осигурява застрахователно покритие до 25000 паунда (около 35000 долара).

По-малко хвърлени пари на вятъра: Защо да купуваш кола, ако можеш да си извикаш Lyft? Същото важи и за Fat Lama. Просто да наемеш липсващата част от екипировката, която ти трябва само за уикенда, е не просто по-евтино, а означава, че всички ние ще консумираме по-малко – критично важно в условия на намаляващи ресурси на планетата.

Разбира се, застраховката може ви подведе, да се променят условията и т.н. Може да се променят условията на ползване, може да възникнат форсмажорни обстоятелства, може компанията да фалира и вие да изгубите почва под краката си, възможно е в крайна сметка да платите много повече, отколкото сте договорили.

Освен това споделената икономика разчита на … знаете … почтеността на хората. Ако те започнат да осират споделените електрически скутери, как да им се доверим за каквото и да било друго? За да споделяме това, което имаме, трябва да се разбираме.

Morkadis

Fat Lama планира американска експанзия в следващите години. Изглежда ще успее да се вмести на пазара по напълно естествен начин.

„Хората в САЩ са свикнали да монетизират своите къщи и коли“, казва изпълнителният директор Чаз Енглендър пред Business Insider. “Uber и Airbnb стартираха в Щатите, така че концепцията за споделяне на притежанията вече е позната там.”

Икономиката на споделянето като цяло расте. Uber наскоро съобщи, че планира да разшири транспортните опции. Хората дори наблюдават блокчейн технологията като възможност за развитие на споделената икономика на бъдещето. Но ще се наложи да се разбираме със съседите.

инфо: megavselena.bg

Вижте още:

Как са си представяли бъдещето преди 100 години

Най-стряскащите предсказания на Стивън Хокинг за бъдещето

Жена се върна от 3800-та година и показа СНИМКА, направена в бъдещето (ВИДЕО)

Учени с поглед в бъдещето: Ето как ще изглежда светът през 2045 година

За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook  тук

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.