Зловещи снимки отпреди ерата на Photoshop
Манипулацията на снимките е почти толкова стара, колкото самата фотография. Изображенията, на които мистериозно изникват най-различни духове, се разпространяват светкавично благодарение на Уилям Х. Мъмлър през 60-те години на XIX век.
Дори в книгата „Стереоскопът: Неговата история, теория и конструкция“ от 1856 г. на сър Дейвид Брюстър има подобни „феномени“. Макар и да използва простата техника на двойната експозиция и бързо да е разобличен като измамник,много други фотографи през следващите десетилетия решават да тръгнат по неговия път.
Ето няколко примера за снимки с духове, създадени преди ерата на Photoshop.
Сър Дейвид Брюстър, призрак в стереоскопа, 1856 г.
Юджийн Тиеболт: Анри Робин и духът, 1863 г.
Уилям Мъмлър, снимки на духове – 60-те-80-те години на XIX в.
Портрет на Мери Тод Линкълн с призрака на нейния съпруг – Ейбрахам Линкълн. Направена е в началото на 70-те години на XIX век.
Ляво: Херод (млад медиум) в транс. Неговото духовно тяло изглежда е застанало зад него (ок. 1868 г.). Средата – Жена с духа на своя син (ок. 1868 г.). Дясно: Мозес А. Доу, редактор на сп. „Уейвърли“ с духа на Мейбъл Уорън (ок. 1871 г.).
Х. П. Мур. Духът-пазител.
Уилям Хоуп. Трима души, два духа.
Хоуп. Семейна снимка с два духа.
Хоуп. Жена с две момчета и дух на жена.
Хоуп. Мъжът и мистериозното лице.
Хоуп. Мъж с духа на починалата си съпруга.
Хоуп. Мъж с духа на неговата прислужница.
Хоуп. Уил Томас с неидентифициран дух.
Неизвестен автор. Дух се явява при предложение за брак. 90-те години на XIX век.
Уилям Хоуп. Възрастна двойка с духа на млада жена.
Неизвестен автор. 1900 г.
Снимка на сър Виктор Годард на неговия ескадрон, Първата световна, 1919 г.
Призрачното лице принадлежи на Фреди Джаксън, убит два дни преди направата на снимката.
Кафявата дама на Рейхнъм Хол, 1936 г.
Най-известната снимка на дух от онова време е дело на лондонския фотограф капитан Хюбърт Прованд. След като проявява изображенията, направени в имението Рейнхъм Хол в Норфолк, Англия, той открива дух на фона на основното стълбище. Смята се, че това е лейди Дороти Уалпол (1686-1726) – сестрата на първия министър председател на Великобритания.
инфо: http://www.obekti.bg/
Вижте още:
ПРЕДМЕТИ, ОБЛАДАНИ ОТ ДУХОВЕ
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
През 1914 година една жена от Германия решава да направи снимка на малкия си син. След това тя носи филмовата лента в студио, което да изкара снимката й. Скоро след това войната започва и тя така и не успява да прибере снимката на сина си. Премества се във Франкфурт и две години по-късно купува нова филмова лента, за да снима на нея дъщеря си. Когато взема снимката тя забелязва, че на заден кадър се вижда снимката на сина й, която тя така и не успяла да вземе. Фотографските ленти по онова време често се използвали по няколко пъти и не можели да бъдат изтрити напълно, а тази е успяла да намери собственичката си дори на 100 мили разстояние.
От лесно по-лесно….Знаете ли от времето на чернобялата фотография, татко ми имаше прекрасен фотоапарат да ни снима нас, децата. Но той не бе фотограф и правеше грешката да заснеме две снмки, една върху друга, забравил да превърти лентата. Получаваха се подобни призрачни снимки.