Истината за коронавируса, колко е опасен

Какво представлява тръгналият от Китай коронавирус, наречен Ковид-19 и колко е опасен?

Заболяването се причинява от напълно нов вид коронавирус, който никога досега не е срещан.

Симптомите са кашлица, висока температура и затруднено дишане. Вирусът може да причини пневмония. В най-тежките случаи се стига до органна недостатъчност. Тъй като става въпрос за вирусна пневмония, антибиотиците не са от полза. Традиционните лекарства срещу грип също не работят. Както и при другите вирусни заболявания, възстановяването зависи от силата на имунната система. Повечето починали от Ковид-19 вече са били с влошено здраве, преди да се заразят.

Смъртността от новия вирус до момента е близо 3% в най-тежко засегнатата китайска провинция Хубей и много по-ниска навсякъде другаде по света. За сравнение, сезонният грип обикновено има смъртност под 1%, причинявайки около 400 000 смъртни случаи всяка година в световен мащаб. Друг известен коронавирус – САРС, има смъртност от близо 10%.

Колко заразен е Ковид-19?

До този момент в глобален мащаб са установени 80 977 заразени, като починалите са 2 764. Китайските власти съобщиха, че 195 души са се заразили повторно. Повечето от заразените и смъртните случай са в китайската провинция Хубей. За сравнение на мащаба, населението на тази провинция е над 60 милиона души. Тоест заболеваемостта там е около 0,1%.

Световната здравна организация отказва да обяви пандемия за новия вирус, тъй като броят на заболелите е твърде малък.

Досега Ковид-19 се е разпространил в поне други 30 други страни освен Китай. В Япония са регистрирани 850 случая, като от тях 691 се намират на круизен кораб, акостирал в Йокохама, където има 4 починали.

В Италия са идентифицирани над 322 заразени и 11 починали от заболяването, като всички те са имали здравословни проблеми преди това.

В Южна Корея има 893 заразени. Починалите досега там вследствие на вируса са 8. Смъртни случаи заради заболяването са регистрирани в още Хонконг, Тайван, Франция, Иран и Филипините.

Защо мерките за ограничаване на разпространението на вируса не успяват да го спрат?

Причината е инкубационният му период. Към момента според СЗО той е между 1 и 14 дни. През това време заразеният може да разпространи заболяването, но да няма никакви симптоми. В началото на февруари китайски учен публикува доклад, според който инкубационният период може да е по-дълъг, до 24 дни. Но досега тази информация не е потвърдена.

Освен това доклад на китайските здравни власти сочи, че при около 1,2% от заразените с Ковид-19 заболяването преминава безсимптомно. На круизния кораб, блокиран в Йокохама, над 300 от заразените не са показали никакви симптоми.

Каква е ситуацията в България?

До момента в нашата страна няма нито един случай на заразен с новия коронавирус. Поставени в изолация и под медицинско наблюдение пациенти със съмнение за заболяването има в София, Пловдив, Сливен, Бургас, Хасково. Всички те са се върнали наскоро от рискови държави като Китай и Италия.

Morkadis

Сред поставените под домашна карантина е цял клас от 20 ученици, които ще трябва да учат дистанционно.

Държавата е взела всички възможни мерки, включително разполагайки термокамери и дежурни медицински екипи на летищата и граничните пунктове.

инфо: vesti.bg

Вижте още:

Могат ли маските да ни предпазят от коронавирус?

Учени: Коронавирусът може да се предава без симптоми

Коронавирус в Австрия и Хърватия

Защо Китай не каза цялата истина за новия коронавирус 

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.