Лошо ли е да ни обземат агресивни мисли?

5Д-р Джампал Салдон е родена в малкото село Таши Янгци в източен Бутан през 1980 г. На 12 г. става монахиня, а през 1999 г. заминава на обучение в Дерадун – Индия. 4 години по-късно се установява в Дарджелинг, където 6 години учи тибетска медицина, още 2 практикува под ръководството на опитен тибетски доктор. През 2013 г. се завръща в Дерадун, в манастира Сакя и болницата към него, където служи и работи в момента.

Лошо ли е да ни обземат агресивни мисли, когато някой ни нарани?

Ако ме попитате дали, когато някой ни причини голямо зло, трябва да приемем и изтърпим това, бих разгледала въпроса от две страни.

От гледна точка на будистката философия или дхарма, трябва да се опитаме да медитираме върху състраданието към човека, който ни е наранил. Когато някой е завладян от негативни емоции, замъгляващи ума, той губи самоконтрол и не знае какво прави. Ето защо е хубаво да погледнем на ситуацията и от тази страна и да медитираме върху състраданието, независимо какво зло ни е причинил този човек.

От гледна точка на света в който живеем, ние сме задължени да понесем злините, които другите ни причиняват, тъй като във всяка страна има множество закони, които регулират взаимоотношенията между хората.

Освен това не е правилно да имаме изцяло негативно отношение към тези, които ни нараняват. Когато ние се отнасяме негативно към хората, които са ни наранили, първо самите ние ще сме нещастни и второ – хората около нас също биха могли да пострадат. Причината е, че тялото се управлява от ума, като се явява негов подчинен и затова един нещастен ум може да породи множество негативни последствия и обиди за нас и за другите. Поради тази причина нашето нещастие може да породи нещастие и в нашето обкръжение и затова от самото начало трябва да се опитваме да разберем причините, поради които хората ни обиждат или ни причиняват злини.


Какво да очаквате при първата си среща с д-р Джампал?

Според тибетската медицина здравето на хората се поддържа от баланса на три природни конституции – вятър, жлъчка и слуз, като за всеки човек тази комбинация е уникална. Когато балансът между трите доши е нарушен, човешкото тяло се разболява. За да определят състоянието на пациента, тибетските доктори прилагат серия от методи, сред които пулсова диагностика, диагностика по урината, обследване на тялото за външни признаци на заболяванията и интервю. С какво се храните, спите ли добре, сънувате ли кошмари, ще бъдат само част от въпросите, които ще ви бъдат зададени по време на консултацията с тибетски доктор.

За да се приведе тялото в баланс и за да се помогне на уравновесяването на трите жизнени начала, тибетската медицинска практика препоръчва определен начин на хранене и поведение, като в допълнение се предлагат препарати на билкова основа и терапевтични масажни процедури.

Например ако имате излишък на вятър, ще ви бъде препоръчано да стоите на топло, в компанията на приятели и приятна музика, както и да не извършвате усилени физически упражнения, дори и да говорите на гладен стомах.
Тибетската медицина се занимава с всякакъв тип болести, като е особено ефективна при хронични заболявания.

Как да се подготвите за преглед при тибетски доктор?

Хубаво е вечерта преди прегледа да се спазва определено поведение. Трябва да се избягва прием на силен чай и алкохол, а така също и на кисело мляко и продукти, които биха могли да оцветят урината. Добре е да се избягват усилените физически упражнения, особено преди прегледа. Пациентът трябва да си легне навреме и да се наспи добре. Спазването на тези правила ще помогне за по-точното поставяне на диагноза.

инфо: spisanie8.bg

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу. Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.