Как училището убива таланта и създава неудачници
90% от днешните ученици ще се превърнат в неудачници.Обществото ни се намира под натиска на матрицата и не може да разбере очевидните истини. Системата на образование е безнадеждно остаряла. 90% нещастни хора е прекалено много. Ако един завод за минерална вода пускаше 9 от 10 бутилки с мръсна вода, то ръководството му отдавна щеше да е в затвора. Хиляди училища всяка година „произвеждат” хора, които няма да се реализират, ще живеят бедно и ще са самотни. Защо се случва това?
Причините за днешното зло са в миналото. Съвременното училище е билo създаденo преди 200 години. Тази институция е отговаряла на определени нужди на индустриалния век, когато в Англия се развива производството и са се появявали нови заводи и банки. За обслужването им са били необходими милиони неми и послушни изпълнители. Тогава е създадена системата, противоречаща на здравия смисъл, на природата на детето, на еволюцията.
Всички знаем, че децата много обичат да играят. По този начин обучението става десетки пъти по-лесно, отколкото зад чина. Децата имат много енергия. Те обичат да се смеят, да тичат, да скачаt. Училището наказва детето за всяка проява на емоции, жизнерадост и любопитство. За никакво развитие на личността, както на физическо, така и на интелектуално ниво не може да става дума. Педагогиката е създадена така, че да се унищожи индивидуалността, личността, да се лиши детето от неговото лично мнение.
Ето конкретните причини, заради които училището е вредно.
1. Съвременната наука вече доказа, че детето учи ефективно, когато греши
Училището прави всичко, за да създаде у децата страх от грешките. За неправилните отговори наказват – поставят слаба оценка. В бъдеще тези нещастни хора ще се боят да експериментират и да правят грешки.
2. В тестовете има само два отговора – правилен и грешен
По този начин децата виждат света плосък. Много задачи, в действителност могат да бъдат решени по хиляди правилни начини.
3. Децата нямат време да мислят
Съвременният процес на обучение е създаден така, че детето непрекъснато е заето с безсмислена работа. По-рано, в разцвета на философията учителят е давал задание на брега на река и е давал време за мислене. Учениците можели да спорят в продължение на няколко дни и да размишляват. Само размишлявайки на тишина човек може да развива ума си.
4. Днешното училище убива един от вродените ни инстинкти – стремежът ни към знания
Леонардо да Винчи не е учил в училище. Само благодарение на това той е могъл да развие и съхрани жаждата си за знания. През целия си живот е правил гениални открития, оставайки ученик. Изобретенията му изпреварват времето си с 500 години.Повечето студенти престават да учат, щом получат дипломите си. Те ненавиждат процеса и остават духовни инвалиди.
5. Всички знания, които се дават в училище с насилие над личността и унижение, могат да се поместят на флашка за пет долара
Светът се развива стремително, информацията остарява бързо и става безполезна. Ценно е само умението да се самообучаваш, на което в училище не ни учат.
Затова скъпи родители, ако имате възможност да преместите детето си в домашно обучение – подарете му тази щастлива възможност без да се замисляте.
Критикувайки училищното образование, в никакъв случай не се заклеймяват хората- изключения, педагозите по душа. Даже в този училищен ад те проявяват мъжество и любов към децата, давайки им знания и вдъхновявайки ги за бъдещи дела. Но, това, за съжаление са изключения.
инфо: curious.actualno.com
Вижте още:
КОНСПИРАТИВНИТЕ ТЕОРИИ, КОИТО СЕ ОКАЗАХА ИСТИНА
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
Примерът за Леонардо е неверен или най-малкото – неточен. Той се е обучавал при Андреа Верокио, чието ателие е било най-престижното за времето си. Там се е обучавал и Ботичели. Баща му, който е бил нотариус с успешна практика, е можел да се погрижи за скъпото му обазование, което го поставя и в съответната среда.
Без значение дали е верен или не, примерът е нелеп. Но фактът е, че статията дава точно описание на случващото се (масово) в бъллгарското образование…. За жалост..
Примерът за Леонардо си е съвсем наред- статията ясно разграничава от една страна институционализираното образование (като система за кадриране на мисленето и поведението на индивидите, даваща базови познания, необходими единствено, за да могат бившите неграмотни селяни, които стават с изгрева и си лягат със залеза, да се превърнат в грамотни „бормички в гигантската производствена машина“ на градското индустриално общество- по същество- да си подпишат трудовите договори и застрахователни полици и да четат инструкциите и надписите на машините, а после- на конвейра и… да спазват работното време!!!), исторически появило се по време на индустриалната революция в Англия и от друга- процеса на образоване и самообразоване като любопитство към живота и света, любознателност, стремеж към откривателство, приключение за ума и творческа инвенция, в който от най древни времена е участвал, разбира се и учителя и духовния ментор, който „давал задание на брега на река и е давал време за мислене“- време за мислене!!! – Какво прахосничество! Та „времето е пари“!!!… Срува ми се, става дума за принципа, на който е изградено образованието в т. нар. цивилизован свят. Стандартния съвременен Университет няма нищо общо със средновековните Университети, които са били по-скоро клубове на любознателни и мислещи хора, които спорели с часове, но споделяли общата мисия да развиват духа и умовете си. Дебатът е стар (ако си спомним филма „Общество на мъртвите поети“ от 1989, както и редица други примери от киното, театъра и литературата, визиращи уникалните индивидуални усилия на отделни преподаватели да надскочат ограниченията на системата в полза на духовното развитие на дуцата), но продължава да бъде болезнено актуален- въпросът е дали е по-важно да създаваме лесно приспособими към обществените порядки хора, които да имат занаят и да могат да си изкарват прехраната самостоятелно, или да възпитаваме творчески индивиди, които все някога ще поискат да променят правилата!?! Дали и доколко тези два принципа взаимно се изключват или пък се допълват и могат да бъдат чудесно съвместявани- още от 60те години насам има проекти и училища, които работят по програми за алтернативно образование. Статията синтезирано поставя един доста сложен, многоаспектен и жизнено важен проблем за модерното общество и ценна преди всичко с опита си да привлече вниманието и да повиши грамотността на читателите си по въпроса.
Българското образование е нелепо, но методите, посочени в статията за неговото подобрение не са адекватни. Освен, че трябват радикални промени, трябва да се помисли как да се изкоренят безотговорността и незаинтересоваността на българските ученици да ходят на училище, да уважават учителите си и да вдигнат главите си от телефоните и таблетите си.(става въпрос за 90%от съвременните ученици).
Уважението към учителите е проблема, който тряя се изкорени.
Не подценявайте ученика. Той е най-добрият лакмус за безсмислените неща, които е задължен да учи и просто се противопоставя. За съжаление тази „безвкусна храна“ трябва да му я предложи учителят и го отнася.
разликата между това да си чирак при майстор и да учищ в съвременната образователна система- било у нас или в чужбина- е огромна. Не случайно се развиват и действат толкова много алтернативни системи на обучение и на НЕобучение, където децата са оставени на вродения си интерес и любопитство да учат от игра, от природата и да следват примера на възрастните, разбира се приложимо в еко общности или семейства, оттеглили се сред природата. За който се интересува повече по темата http://www.dokumentalni-bg.com/2013/12/la-educacion-prohibida.html
подробностите отклоняват вниманието или пречат за комуникирането ……..
П.с. В тази връзка, занаятчийниците, вкл. и ателието на Верокио (без да претендирам за конкретни подробности) са били ръководени единствено и само от правилата, които е налагал Майстора- ако е бил широко скроен човек, който да поощрява въображението на калфите- едно, ако е тясно скроен и настоява, че само неговите методи са верни- друго… Доколкото можем да ги разглеждаме исторически като институция, занаятчийските ателиета винаги са били ръководени от принципи (на масонството и на елитарността) доста различни от тези на масовото „общообразователно“ училище.
Мисля, че по-малоумна статия ,не съм чела
Като капак,беше въведен т.нар.делегиран бюджет и директорите се изживяват на губернатори,те колят,те бесят!!!Всяка година назначават нови учители за по 9 месеца,до 30 юни,освобождават ги,с цел икономии,които вземат като ДМС на края на календарната година!За тях е важна бройката ученици,а не какво правят тези ученици,учат ли или ядосват учителите по време на часовете!
Много вярно.Не харесах статията,освен края и.Необходимо е да престанем с крайностите за нашето образование.Това пълно отричане граничи с безобразието.Не давайте разни идеи на семействата за избор и начин на обучение на децата им.Те сами ще намерят правилния път,взависимост от възможностите си.А и днес в училище има деца,които ни радват с първи места в света.Че има още много какво да желаем това е безспорно,но има и с какво да се гордеем!
А най-вече рекламира домашното образование, защото само това е начина за пречупване на общностните норми и налагане на религиозна индоктринация.
не само българското https://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U
Пълни простотии.
Извинявайте, но поне малко се замислете и не говорете глупости за нещо, което не разбирате и грам. :)
:P
ЗАЩО УЧИТЕЛИТЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА НЕ ИЗПИТВАТ ПИСМЕНО ПО 2-3 УЧЕНИКА В ЧАС И ДВАМА УСТНО.ПО ТОЗИ НАЧИН ЯЕ СЕ СЛЕДИ ЗА ДВИЖЕНИЕ НА МИСЪЛТА И ГРЕШКИТЕ ,И АКО ИМА ВЪЗРАЖЕНИЕ/ИМА ДОКАЗАТЕЛСТВА/И МОЖЕШ ДА ПОМОГНЕШ НА УЧЕНИКА ДА ОПРАВИ ГРЕШКИ…….
Забога, спрете да обвинявате образованието, достатъчно е ритано, блъскано и плюто а на вас никой не ви е виновен ако сте прости !!!
обвиненията са към създаващите правилата, които не могат да надскочат образованието си и резултатите изплуват ……..
Медиите (вкл и интернет като такава, понеже се ползва неправилно) имат много по-голяма вина, отколкото училището. Децата са закърмени с филми, където оръжията дават незабавно блага, упоритият труд и резултатите от него изобщо не се представя, на почит е т. нар. индивидуалност, което си е чист егоизъм. Безморалното поведение и секса също постоянно биват набивани в главите като ценности, не само от филмите, ами и от рекламите. Възпитанието на родителите е в посока на моментните придобивки. Как такива подрастващи да отидат в „скучното“ училище и да се занимават с наука?
Щях да се съглася с голяма част от написаното в статията, ако не бяха така формулирани последните два абзаца. Явно статията открито пропагандира за домашното образование, като услужливо авторите и забравят една много важна функция на училището…Освен да образова, то има за задача и да социализира подрастващите. То е естествения преход от семейната среда към обществото. Училището е мястото, където децата получават, освен знания и възможност да общуват със себеподобни. Там си намират своя социална среда. Каква е ползата от образован индивид с развито мислене, ако той няма да умее да общува с хора на елементарно ниво? Мама и тате няма да са вечно до него, нали? Та…в този смисъл българското училище си има много трески за дялане и както казах с изложението по-горе щях да се съглася, ако извода беше различен. Правилният извод за мен е „Системата не работи – дайте да я променим“, а не „Системата не работи – дайте да извадим децата си от нея“…както ни внушава статията.
Г-жо, мнението Ви е типичен пример за двуизмерно мислене. Защо решихте, че домашно образованите деца не се социализират? И защо смятате, че е „естествен преход“ това едно дете да бъде извадено от семейството, в което расте и насила да бъде поставено в друга външна среда щом стигне определена възраст, без мисъл за това дали е емоционално и психически готово? Кое му е естественото на това? Вие самата само с Ваши връстници ли общувате ежедневно? Не Ви ли се струва, че „естествения преход“ трябва да се случи по естествен начин, когато детето покаже достатъчно емоционална зрялост, че да прояви любопитство към света и социума, без значение на каква възраст ще стане това? Не смятате ли, че детето трябва да си избере контактите според своите вътрешни виждания и потребности, а не според това в коя паралелка е? И според Вас детето има ли право на лични виждания изобщо, или трябва на всяка цена да следва една масово одобрена линия на развитие?
Съгласявам се с мнението Ви, че системата трябва да се промени, но смятам, че това не може да се случи адекватно, освен ако не погледнем на образованието от изцяло различен ъгъл. Иначе колкото и да си редим и пренареждаме системата, резултатът ще бъде все същия. Затова не мога да виня родителите, които не изпращат децата си на училище. За тях техните деца са важни, а не неясната промяна на някаква си системата. Те вероятно им дават шанс да бъдат по-добре подготвени за живота, както в емоционално, така и социално отношение. Аз лично предпочитам да общувам с хора, които от деца вземат собствени решения и са имали шанс да опознаят себе си, вместо с насила социализирани жални същества, които умеят да създават впечатление, че общуват, но не знаят нито защо го правят, нито кои са.
Това си е чиста пропаганда както споменаха някои вече. Аз съм ученик (12ти клас) и мога да кажа от личен опит, че училището ако изисква много и според вас ненужни неща то те учи на това да можеш да се справяш със проблеми. За пример давам себе си – от 8ми клас (първата ми година в елитна гимназия) забелязах, че не ми остава време за много от нещата които искам да уча поради факта, че трябва да уча задължителните такива, които някой избира вместо мен и които ми преподават учители както те сметнат за добре. В 8ми клас разбрах това и се запитах: „Как мога да се възползвам от всичко това и да подредя нещата в моя полза?“. Лесно. Намираш как да се справиш с предметите които смяташ за ненужни без да си хабиш времето с тях и си фокусираш свободното време върху тези които наистина те интересуват. Така учиш това което искаш и се развиваш в която свера искаш и успоредно изкарваш успех над 5.50 дори и да си в елитна гимназия. Отделно това, че има два верни отговора не означава,че ти не можеш да разсъждаваш сам… пишеш каквото се изисква от теб а ти можеш да разпитваш за други варианти, да аргументираш.. Повече от 50% от класът ми осъзнават това и се развиват в това което те решат. Тези които не се справят с проблема си остават в системата.
ако искаме да имаме разграден двор а не държава ,да -съгласен съм да оставяте учениците или децата да правят това което си искат …те ще се развият когато родителите им са умствено развити а не че не се развиват щото системата била такава … когато държавата започне да плаща и да стимулира развитието на човека тогава ще видите развити и умни хора …но тъй като държавата не иска да има умни и кадърни хора естествено че ще ги държи умишлено в нищета и не видение за да са умствено изостанали и не можещи …така че не учебната система е остаряла а политиците са ни алчни и безродни души …и точно това е причината младежите да не могат да се разгърнат и да творят защото нямат нужните среда и средства …
Това навярно е взето от Робърт Кийосаки…,“Богат татко беден татко“ и другите му книги ..,добри са може да ги прочетете, така е някак непълно …
Когато едно дете е умно и будно,като Анонимен(с лилавото човече,че има май и друг Анонимен) системата няма да го сломи и то ще намери начин да се развива интелектуално.Проблемът с образованието ,е в това че не стимулира любов и любознателност при масите(овцете)много от родителите сме прости и няма как да дадем необходимите знания на детето си и пак повтарям ,когато едно дете иска да се развива то успява,не всички са под един знаменател.Лошото е ,че и учебниците са писани от хора който не са наясно работата за която са взели пари.Какво кара децата във Финландия да ходят с голямо желание на училище,а тук не? Но решението не е в домашното обучение ! А какво постигаме с този дебат имали смисъл от това разискване на проблеми залегнали в цялото болно общество.Някой направил ли е нещо с което да настъпи промяна или само си бъбрим от скука…???
Не съм учител, но задавам въпроса – защо при добрите учители, учениците слушат със затаен дъх, а при други дори се разхождат цял час в класната стая? Да умееш да владееш аудиторията е изкуство. Проблема не е дали да се учи Паисиевата история, а по какъв начин да заинтриговаш учениците да им интересно, произведение от далечна епоха. Кои учат за учители – тези които не ги приеммат никъде. Има изключения, не обобщавам всички.
не може да уважаваш идиот, който влиза, пее и излиза за да си вземе заплатата.
Абсурдно е да се твърди, че учението чрез грешки е адекватно. Самата идея, че това е измислица на съвремието го доказва. Грешката си е грешка каквото и да се прави и култивирането в съзнанието на човека, че грешките не са проблемни, не рефлектира върху „страх от експерименти и иновации“, а създава свят, в който всеки е поущряван за безделието си и всъщност умножава бягството от желание по постигането на повече. Човек, който живее с ясната представа, че и да сбърка трилион пъти всичко е наред, не е ценен кадър нито за обществото, нито сам за себе си. Така се изгражда мисленето на съвременното западна общество, където е модерно да правиш каквото и да е и то винаги да е оценявано високо заради труда ти и желанието. Извинете, но колкото и красиво да звучи, това е абсолютна утопия. По този начин човек се разминава всячески с реалността, с обективността и истиннността на нещата. Да не говорим , че и самите неща се обезличават и вече няма значение чия са и какви са защото всичко е направено от някого, който е дал всичко от себе си! Това е крайно налудничаво! Сиреч създаваме си илюзорен свят на лъжи, за да не нараняваме „крехките“ си чувства. Не ме разбирайте погрешно съгласен съм с по-голямата част от статията, но сметнах, че тази точка трябва да се доизясни, защото е манипулация на постмадернизма и няма нищо общо с „повредата“, която училището нанася. Следващата точка например за повечето верни отговори е абсолютно адекватна, но възможността за грешене със сигурност трябва да съществува и със сигурост трябва да бъде посочвана, а и също третирана като грешка.
Още бащата на Марк Аврелий му е казал че училището е пълна загуба на време , и да не жали пари за частни учители. Аз също съм на това мнение но защо?- най големия проблем и на първо място са учебниците , които бих ги нарекъл анти учебници писани от драскачи и мърлячи за пари. От всякаде другаде ме изненадвало колко по точно и ясно са са описани правилата процесите и явленията, даже от един най обикновен вестник от колкото учебниците. Ако желаете да се образовате потърсете стари истински учебници писани от истински автори такива има, но са голяма рядкост.
Иначе статията както и всички други в този сайт са прекрасни
Прочетох почти всички коментари. Нека ви кажа,че повечето от тях са написани от учители.Кого защитавате, господа? Ония ,които са написали учебниците, ония, които са ги одобрили, или учителите, които си го изкарват на учениците за неразбираемите от тях самите уроци? Какъв учител може да бъде някой, който с думи прости не поднесе есенцията на учениците и се увери ,че са го разбрали? Но как да го направи като не му идва отвътре, като и той трудно го асимилира. Пък и защо да не определи един ученик да “ подготви следващия урок и да го предаде на другарчетата си?“ А през това време / докато ученикът разказва/ , може и кръстословица да си решава този учител.Да, учениците виждат всичко. Но не знаят защо този т.наречен учител си е избрал тази професия. От любов към децата?. НЕ!Та той не може да ги понася. Просто не е знаял ,че неговата реализация е някъде другаде. Обръщам се към подобни учители: Господа, ОТКАЖЕТЕ СЕ от тази професия- тя не е за всеки.