Учени създадоха мини супернова звезда в лаборатория с помощта на лазери
Международен екип от учени е открил начин да изследва високоенергийните експлозии на суперновите звезди в лаборатория с набор от лазери, които са 60 000 милиарда пъти по-мощни от средния лазерен показалец, съобщава Motherboard, цитирано от Фокус.
В природата експлозиите на супернови се инициират, когато звездното гориво се възпламени или при колапс на ядрото им. Най-мощните, открити до момента експлозии, изпращат вълни на разстояние светлинни години във Вселената. Явлението е едно и също, като само ефектът от него е различен. Понякога енергията се разпространява равномерно, а друг път в странни усукани форми, какъвто е случаят със суперновата Касиопея А.
Касиопея А е избухнала преди 11 000 светлинни години и е наблюдавана от хората за първи път преди 300 години. Изследователите са решили да пресъздадат това явление в лаборатория. Базираният в Оксфорд екип е насочил три лазера към въглеродна пластинка, не по-дебела от косъм, в камера пълна с газ с ниска плътност. Трите лазера са генерирали огромно количество топлина, постигайки температура по-висока от няколко милиона градуса по Целзий.
Вледствие на това въглеродната пластинка е експлоадирала, разпръсквайки се в експерименталната среда. Опитът е показал, че взривът е приел неправилни и турболентни форми, също като експлозията на Касиопея А. Резултатите ще помогнат на учените да разберат как са възникнали магнетичните полета във Вселената. Това е и първото експериментално доказателство, че турболенцията усилва магнитните полета в междузвездната плазма.
Вижте още:
Три експеримента, които можеха да доведат до унищожението на Земята
инфо: http://www.focus-news.net/
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу. Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
От научна гледна точка мога да констатирам следните фактически грешки в статията:
1. Свърхновите не се „инициират, когато звездното гориво се възпламени или при колапс на ядрото им“. Свръхновите са етап от еволюцията на звездите с маса по-голяма от три слънчеви маси. Звездното гориво по принцип си е „възпламенено“ за да имаме изобщо звезда. Но в един момент процесите, които са причина за излъчването на звездата, не са в състояние да противостоят на гравитационното привличане, и звездата колабира, при което се изхвърля обвивката й.
2. Светлинните години са мярка на разстояние – не за време, както е в текста.
3. Всъщност не са създали малка свръхнова.
4. Всъщност статията е интересна, но такива дребни грешки я правят съмнителна.