Всичко, което ни дразни у околните, ни води към себепознание

Обща снимка през 1909 на фона на Университета Кларк. Предна редица: Зигмунд Фройд, Грандвил Стенли Хол, Юнг. Задна редица: Ейбрахам Брил, Ърнест Джоунс, Шандор Ференци.Снимка: commons.wikimedia.org

Най-големият мистик на 20 век
Карл Густав Юнг

Карл Густав Юнг (26 юли 1875 – 6 юни 1961) е швейцарски психолог и психиатър от немски произход, близък сътрудник на Зигмунд Фройд от 1907 до 1912 година, по-късно – негов опонент. Създава направление в психологията, наречено „аналитична психология“.

Юнг изследва и пише за митология, религия, антропология, приказки, алхимия, сънища и др. Юнг е една от най-големите загадки и мистични умове на XX век.

– Всичко, което ни дразни у околните, всъщност ни води към себепознание.

– Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам.

– Нищо не се променя без необходимост, най-малко пък човешката личност. Тя е ужасно консервативна, да не кажа инертна. Само крайната необходимост може да я задвижи.

– Развитието на личността също не се подчинява на желания, заповеди и възгледи, а единствено на необходимостта; то се нуждае от мотивиращата принуда на вътрешната или външната съдба.

– Покажете ми един нормален и аз ще ви го излекувам.

– Срещата на два характера е като взаимодействието между две химически вещества: ако има реакция и двете се трансформират.

– Училището е част от големия свят и съдържа в умален вид всички онези фактори, с които детето ще се сблъска по-късно в живота си. В училище то най-малкото може да започне адаптацията си.

– Човек не става просветлен като си представя фигури от светлина, а като прави мрака съзнателен.

– Сред всички мои пациенти във втората половина на живота – над 35-годишна възраст – няма нито един, чийто проблем в крайна сметка да не е търсене на един религиозен светоглед в живота. Може да се каже, че всеки един от тях се е разболял, защото е изгубил това, което живите религии на всяка епоха дават на последователите си, и никой от тях не оздравява истински, докато не възстанови религиозните си опори. Това, разбира се, няма нищо общо с определена религия или принадлежност към дадена църква.

– Напълно неподготвени, ние правим крачка към следобеда на живота. И още по-лошо – правим тази крачка с погрешното убеждение, че нашите истини и идеали ще ни служат, както досега. Но ние не можем да живеем в следобеда на живота с програмата на утрото, защото онова, което сутринта е било голямо, вечерта ще е малко, а което сутринта е било вярно, вечерта ще се превърне в лъжа.

инфо: spisanie8.bg

Morkadis

Вижте още:

Тест на Фройд определя приоритетите в живота ви

Какво показват сънищата според Юнг

Коя личност сте вие според теорията на Юнг

Няколко завета на Зигмунд Фройд 

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.