Как динозавър на 112 млн. години се е превърнал в 3D статуя

динозавър

Различни фактори са изиграли роля за опазването на динозавъра и превръщането му в огромна вкаменелост, приличаща на статуя на спящ дракон

Въпреки че учените не могат да кажат по какъв начин е умрял един динозавър на 112 млн. години, те се опитват да разберат как след смъртта си се е превърнал в един впечатляващ 3D фосил, който прилича на гигантска статуя на спящ дракон.

Заключението им е, че за този природен феномен са отговорни физическите характеристики на динозавъра и необичайните среди, в които е попаднал след смъртта си.

Това е най-добре запазеният вкаменен динозавър на Земята“, обяснява пред „Лайвсайънс“водещият на изследването Доналд Хендерсън, уредник на музея по палеонтология в Албърта, Канада.

Шипестият динозавър е от семейство Нодозаврови

и е открит през 2011 г. в Албърта, Канада. Още тогава учените са изумени от факта, че екземплярът е в каменна обвивка на милиони години, която го прави да изглежда като статуя на спящ дракон.

Различни фактори са изиграли роля за опазването на динозавъра

Учените смятат, че малко след смъртта си 5,5-метровото същество е попаднало в Мексиканския залив, откъдето водата го е завлякла към Северния ледовит океан. Намирайки се насред океана, трупът се е отдалечил от хищниците на сушата, както и от тези, които обитават сладките води.

След като тялото е започнало да се разлага, се е изпълнило с газове, които са го издигнали на повърхността и са допринесли водата да го издърпа още по-навътре в океана – далеч от разбиващите се в брега вълни и животни, които да го изядат.

Повечето подути трупове рано или късно експлодират, но не и този. Дебелата му кожа е допринесла за това и той е паднал на дъното. При сблъсъка на дъното с 1360-килограмовото тяло се е образувал кратер, който с времето се е напълнил с тиня и се е превърнал в гроб на динозавъра.

И тук идва моментът, в който трупът вече е трябвало да се разложи напълно, но това не се е случило. Според учените някои от течностите, които е отделяло тялото при вече стартиралия процес на разлагане са си взаимодействали с химическия състав на веществата в гроба и са забързали отделянето но минерали около трупа, което е довело до образуването каменния му саркофаг.

Хендерсън и колегите му са стигнали до този сценарий чрез дълги наблюдения на геоложката структура на мината, в която е открит огромния фосил, както и самата му обвивка. Предвид минералния състав на скалите около нордозавъра, учените са установили, че целият процес на вкаменяване се е осъществил на дълбочина от поне 50 м.

инфо: vesti.bg

Вижте още:

Хора в ерата на динозаврите?

Вулкан дал началото на ерата на динозаврите

Земята потънала в пълен мрак за 2 години след астероида, убил динозаврите

Човекът е живял с динозаврите

За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook  тук

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.