Вредно ли е да кръстосваме крака, докато седим?

pixabay.com

Мнозина са убедени, че докато седим е много вредно да кръстосваме краката си. Всъщност вредно е да прекарваме дълго време в седнало положение – всичко останало са предимно митове.

Ето най-популярните от тях:

Мит № 1. Кръстосването на краката увеличава кръвното налягане

Кръстосването на краката наистина наистина повишава временно кръвното Ви налягане. Но няма доказателства, че то може да остане постоянно високо поради това, правейки ни хипертоници. Тоест не би трябвало да има вреда от това временно увеличение на кръвното.

Мит № 2. Позата „Крак върху крак” причинява разширени вени

Разширените вени са резултат от увреждане на съдовите клапи, които обикновено помагат на кръвта да се върне обратно към сърцето. При разширените вени част от кръвта се влива обратно в малките повърхностни вени, които се подуват поради допълнителното налягане.

Не е известно със сигурност какво причинява развитието на разширени вени. Кръстосването на краката, докато седим не може да доведе до подобно заболяване. Не се препоръчва обаче да седите дълго време, особено с кръстосани крака, ако е установен риск от тромбоза.

Мит № 3. Кръстосването на краката е причина за лоша стойка

Според тази теория поради кръстосване на краката ще се сдобиете постепенно с лоша стойка, болки в гърба и в тазовата област. Разбира се, ако човек има проблеми с гърба или тазобедрените стави, той може да почувства дискомфорт в това положение, но причинно-следствена връзка не е установена.

Кръстосването на краката може да причини изтръпване на стъпалата, тъй като позицията „крак върху крак” притиска перонеалния нерв, който минава по външната страна на коляното. Но това не е опасно и всичко се нормализира след няколко минути. Достатъчно е периодично да сменяте позата, в която седите.

източник: dariknews.bg

Вижте още:

25 полезни трика за тялото

Тялото само лекува болка, ако пипате правилно място

5 прояви на езика на тялото, които създават лошо впечатление

12 мита за човешкото тяло, развенчани от науката

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.