Групови бракове и скучен меден месец: 5 мега странни брачни традиции на чукчите

Снимка: pochivka.blitz.bg

Свободни възгледи за отношенията между половете, полигамията, груповите бракове и браковете за гости – доскоро семейният живот на чукчите беше много различен от обичайните ни представи.

Дори след присъединяването на Чукотка към Руската империя, тези обичаи не се променят и едва при съветската власт те започват да ги изкореняват.

С огромно любопитство събрахме най-необичайните семейни традиции на северните хора, някои от които са останали в историята, а други са живи и до днес.

1. Работа вместо калим

За да се ожени за момиче, което харесва, младоженецът на чукчи не трябваше да плаща калим, но трябва да работи усилено. Преди да се ожени, човекът трябваше да работи в къщата на бащата на булката поне една година – да пасе елени или да помага в домакинската работа. За най-малкото недоглеждане потенциалният свекър бил готов да изгони злощастния зет. Но след като издържа теста с чест, младоженецът може да влезе в интимни отношения с годеницата си много преди сватбата.

2. Ще те заведа в тундрата

Трудното за произнасяне име на сватбената церемония на чукчи – „uavynragtatgyrgyn“, се превежда приблизително като „отвеждане на съпругата в дома“. Преди разсъмване младоженецът пристига с впряг от елени в къщата на булката, показва как може да пее и танцува, а след това завежда избраницата в своята яранга. Там момичето направи огън, а бъдещият съпруг и приятелите му палят върховете на стрелите от него и ги пускат към стадото на елените – за да се увеличи добитъкът, а младото семейство да живее в изобилие.

Снимка: pochivka.blitz.bg

Преди това лицата на булката и младоженеца са били намазани с кръвта на жертвен елен в купчина, но този обичай не е оцелял до наши дни.

3. Скучно пътуване за меден месец

Няколко дни след сватбата младоженците тръгват на пътешествие – макар и въобще не към топлите морета, а към дома на булката. Този обред се нарича „пътуване поради скука“: предполага се, че младата съпруга може да пропусне родния си лагер и й е позволено отново да види роднините си. Те носят подаръци за родителите на булката – 2-3 впрегнати елени и месни лакомства, които да хапнат по време на празничния празник. На следващия ден съпругът и съпругата се връщат и едва след това момичето най-накрая влиза в новото семейство.

4. Съпруги

До средата на 20-ти век чукчите практикуват групов брак, който обединява до 10 брачни двойки. Мъжете в такъв съюз се смятат за съпрузи, но не злоупотребяват с правата си: разменят съпруги само когато един от „другарите“ отиде в лагера на друг. Обикновено скоро след такова посещение собственикът на лагера намира извинение за повторно посещение.

Като цяло такива „мега-семейства“ са помогнали да оцелеят в суровите условия на Далечния север: добре известни, доказани хора сключиха групов брак, които си помагат във всичко и отглеждат заедно общи деца.

Morkadis

Снимка: pochivka.blitz.bg

5. Левират

Спомняте ли си как в „Малко момче и Карлсън“ Малкото момче се оплака, че ще трябва да се ожени за старата жена на брат си? Не съм сигурен за шведите, но сред чукчите това е съвсем реално: ако една жена загуби съпруга си, братът на починалия трябва да се грижи за нея, защото вдовица сама не може да оцелее и да отгледа деца.

Било е възможно да се нарушат традициите на левират, само когато вдовицата е много по-възрастна от новия си съпруг. Въпреки това, ако млад чукчи трябва да влезе в такъв неравен брак, след като е узрял, той има право да придобие друга жена, по-млада.

източник: pochivka.blitz.bg

Вижте още:

Уникални снимки на изчезващи племена по целия свят

Как в тундрата се мият, ходят до тоалетна и раждат?

Животът на чукчите

Северното чудо на Русия – остров Врангел

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.