Как да узнаем възрастта на находките?
Когато музеи и колекционери купуват археологически предмети за своите колекции, те навлизат в скъпа и потенциално опасна търговска среда. Често им се предлагат умело фалшифицирани артикули, които и най-големият експерт не може да разпознае на око, без да използва специализирана апаратура.
Специализираните научни методи за разпознаване на находките могат да уверят купувачите, че продуктът им не е фалшив, като осигуряват научна увереност за вероятната възраст на артефакта.
Археолозите имат два основни начина да разкрият възрастта на артефактите и местата, от които са дошли – относително датиране и абсолютно датиране.
До средата на ХХ век единственият начин за разпознаване на възрастта на находките е относителното датиране. Този метод в археологията предполага възрастта на артефакт, сравнявайки го с други предмети, намиращи се в близост до него. Ограниченията на относителното датиране са, че не може да осигури точна година или конкретна дата на използването на антиката.
Стилът на артефакта и неговото археологическо местоположение са стратиграфски необходими за достигане на относителна дата. Например, ако се откриете артефакт, да кажем газова лампа, разположена на същия етаж на жилище, а този етаж може да бъде датиран в археологически термини поради моделите, използвани в мозайката, тогава се предполага, че лампата е на същата възраст като пода.
Част от относителното датиране е и стратиграфският анализ в археологията. Той определя възрастта на един предмет от гледна точка на така наречената суперпозиция. Този термин означава, че по-старите артефакти обикновено се намират под по-младите предмети. При разкопаване на археологически обект, той се изследва по исторически натрупаните слоеве и на предметите във всеки слой се дава относителна възраст.
Абсолютното датиране се използва сравнително отскоро. То е възможно благодарение на радиовъглеродния анализ. Чрез него се определя възрастта на древните изкопаеми образци чрез измерване на съдържанието на въглерод-14. Въглерод-14, или радиовъглерод, е естествено срещащ се радиоактивен изотоп, който се образува, когато космическите лъчи в горните слоеве на атмосферата удрят азотни молекули, които след това се окисляват до въглероден диоксид.
Зелените растения поглъщат въглеродния диоксид, така че молекулите с въглерод-14 се натрупват непрекъснато, докато растението не умре. Въглерод-14 също се предава на животните, които ядат тези растения. След смъртта количеството въглерод-14 в органичния образец намалява с разпадането на молекулите. Въглерод-14 има период на полуразпад около 5800 години, което означава, че на всеки 5 700 години или повече, обектът губи половината от натрупания в него въглерод-14.
Проби от последните 70 000 години, изработени от дърво, въглен, торф, кост, рог или един от много други карбонати, могат да бъдат датирани с тази техника.
инфо: sanovnik.bg
Вижте още:
Няколко археологически находки, оспорващи теорията на Дарвин
Загадъчни места и археологически находки
Археологически обекти оживяват заради сухото време
10 български археологически обекта със световно значение
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.