Най-свирепите снежни бури

Виелицата от 1888г.

1

Наричана още „Големият бял ураган“, тази чудовищна виелица затрупва североизточните щати под 1,30м. сняг. В големите градове като Ню Йорк, вятърът духа с над 70км/ч, образувайки огромни 15-метрови преспи. Когато снегът започва да се разтапя се образуват огромни наводнения, което пречи на работата на пожарната. Само от последвали пожари загубите се изчисляват на 25 милиона долара и 400 човешки живота.

Големият сняг от 1717г.

2

Снегът, паднал между Февруари и Март 1717г. в Ню Ингланд, би затруднил ежедневието ни дори и в наши дни. Във времена, когато хората или са яздили коне, или са вървели пеша тези продължителни снеговалежи са били опустошителни. Най-засегнати били Бостън и Филаделфия, а колониалния Ню Ингланд държал рекорда, въпреки че има малко информация за това. Цели къщи били затрупани под 7-метровия сняг и хората били принудени да стоят в къщите си с дни.

Окръг Лхунзе

3

Климатът в Тибет обикновено е доста сух и през зимните месеци има малко и слаби снеговалежи. По тази причина снежната буря през Октомври 2008г. идва като гръм от ясно небе. След 36 часа непрекъснат снеговалеж, жителите затънали в двуметров сняг. От тежестта на снега много сгради се срутват, което причинява смъртта на седем души. Спасителните екипи едва успяват да изчистят пътищата, за да доставят храна и помощ на нуждаещите се. Бурята унищожава бизнеса на местните фермери, които били принудени да продадат или заколят по-голямата част от добитъка си.

Бурята на века

4

Тази буря не само натрупва метър и половина сняг, но и предизвиква поройни дъждове, ураганни ветрове и торнадо. В началото на Март 1993г. се задава буря по източното крайбрежие на САЩ, която образува най-голямата по площ снежна покривка в историята. Природното бедствие се разпростира от Канада до Централна Америка. Окото на бурята обаче, е било в Куба и източните щати били пометени от ураганни ветрове. 300 човека изгубват живота си.

11 Ноември 1940г.

5

Опустошителна снежна буря поразява Средния запад на Щатите, обгръщайки Минесота, Илинойс, Уисконсин и Мичиган. На някои места снежната покривка е с дебелина 70см. а ветрове със 150км/ч образуват 6-метрови преспи. Бурята отнема живота на 154 души. Може би най-трагичната история е смъртта на 66 души в езерото Мичиган, при обръщането на три кораба и две малки лодки.

Morkadis

Виелицата в Иран

6

Малко е известно за свирепата виелица в Иран през Февруари 1972. Тогава загиват 4000 души, което я прави една от най-смъртоносните снежни бури в историята. Според някои източници цели квартали и селища били пометени, като в Какан и Кумар нямало оцелели. На северозапад, близо до границата с Турция, селото Шеклаб и стоте му жители били погребани под 8 метра сняг.

Ледената буря в Квебек

1

Ледената буря на 20-ти век причинява щети за 1 милиард долара в Онтарио и Квебек между 4 и 10 Януари 1998г. 2,5 милиона жители остават без електричество близо седмица. Бедствието е най-голямото в историята на Канада. Ледът от дъждовете образува рекорден 10-сантиметров лед.

Снежните бури в Китай

2

Най-лошата зима през последните 50 години в Китай е тази през 2008г. Тя съвпада с фестивалът по случай китайската нова година. 178 милиона души тръгват да празнуват със семействата си, предизвиквайки пълен хаос по пътищата. Десетки души загиват, игнорирайки предупрежденията да не пътуват. Снежната буря нанася щети на много сгради, които в последствие се срутват и убиват хората вътре. Около 223 000 души губят домовете си, а тези на още 862 000 били понесли щети. Бурята причинява смъртта на 129 души.

Големите езера през 1913г.

3

Снежните виелици са лоша работа, но като добавите и циклоните, ще разберете защо бурята от 1913г. е най-смъртоносното природно бедствие в района на Големите езера. Убивайки 250 човека, чудовищната буря изобщо не е очаквана от метеоролозите. Ветрове със скорост 145км/ч предизвикват невиждани последици. Бедствието унищожава 19 кораба, отнася други 19 и образува 10-метрови вълни. Такива бури обикновено продължават 4-5 часа, а тази – 16.

Трагедията от 1888г.

4

Една от най-трагичните снежни бури убива стотици, защото връхлита неочаквано през топъл ден. Два месеца преди Големият бял ураган да удари североизточните Щати през Март, тази виелица опустошава Небраска. Хората били излезли навън, радвайки се на топлото време и не били подготвени за предстоящите събития. Арктически въздушни течения се смесват с влажния южен въздух и образуват идеалните условия за чудовищна снежна виелица. Загиналите са 230, като голяма част от тях са деца, които били пометени от снега докато се прибирали от училище.

инфо: iskamdaznam.com

Вижте още: 

ГРАДОВЕТЕ С НАЙ-МНОГО СНЯГ В СВЕТА

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.