Най-скандалните събития в историята на Олимпиадата – част 2

продължение от част 1

1972г, Мюнхен: Салтото на Корбут

През 1972г съветската гимнастичка Олга Корбут изпълнява вече забраненото салто, известно като салто на Корбут (изпълняване на салто от високия трапец и приземяване обратно върху него). То е забранено, защото е изключително рисковано.

1

1972г, Мюнхен: Некадърни съдии

1972 е годината на първата загуба за американския отбор по баскетбол откакто спортът е включен в Олимпиадата през 1936г. Но не това предизвиква такъв смут, а начинът, по който американците губят: Само три секунди преди края на мача, руснаците губят само с една точка. В този момент прозвучава сирената за край на мача и американците започват да празнуват победата. Оказва се обаче, че до края действително остават още 3 секунди, от които руснаците се възползват и отбелязват решаващия кош. Това е едно от най-скандалните събития в историята на игрите, а американците така и не излизат, за да получат сребърните си медали.

2

1976г, Монреал: Колко?

Румънката Надя Команечи е първата гимнастичка, която получава перфектна оценка 10 на Олимпиада. Случаят е безпрецедентен и оценката дори не може да бъде извадена на електронното табло, където се показва като „1.00“.

3

1976г, Монреал: Борис измамника

Борис Онишченко, украински атлет по пентатлон, който е трикратен световен шампион, но това не му пречи да измами на олимпийските игри през 76-та. Той бърника по сензорите на екипировката си и те дават сигнали, когато дори не е докоснал опонента си. Разкрит е веднага и е изключен от игрите.

4

1980г, Москва: Жестът на Козакевич

Полският състезател по овчарски скок Владислав Козакевич печели златен медал, но ядосва руснаците, след като показва жестове с ръце към съветската публика. В резултат на това едва не му отнемат медала, но става герой за поляците.

Morkadis

5

1984г, Лос Анджелис: Чия е вината?

По време на състезанието на 3000м за жени, американката Мери Декър се сблъсква с южноафриканката Зола Буд, събаряйки я. Двете състезателки се обвиняват взаимно, но никой не поема вината.

 

6

1984г, Лос Анджелис: Дубльорката

Ако не можеш да се състезаваш, изпрати близнака си. Явно това си е мислила Маделин де Хесус от Пуерто Рико, след като получава травма след дълъг скок; тя се опитва да изпрати своята сестра близнак, Маргарет, която да бяга вместо нея. Пуерториканският треньор обаче надушва нещо нередно и я разкрива.

7

1988г, Сеул: Първа, травма на главата; после, злато

Както виждате на снимката, американецът Грег Лугенис удря главата си в дъската при скок. Той получава мозъчно сътресение след този инцидент, но въпреки това успява да спечели златния медал.

8

1988г, Сеул: Бен Джонсън

Канадският спринтьор Бен Джонсън печели надпреварата на 100м, но радостта му не трае дълго. Той е дисквалифициран три дни по-късно за допинг и медалът му е отнет.

9

1988г, Сеул: Бен Джонсън

Канадският спринтьор Бен Джонсън печели надпреварата на 100м, но радостта му не трае дълго. Той е дисквалифициран три дни по-късно за допинг и медалът му е отнет.

10

2000г, Сидни: Измерване

Тази гимнастичка наистина е високо във въздуха. Гредата пък наистина е твърде ниско. Австралийската гимнастичка Алана Слейтър подозира, че гредата не е на правилната височина и при измерването се оказва, че е била права. Гредата е 5см по-ниско, отколкото би трябвало, което сериозно обърква състезателите. По тази причина на петима е разрешено да повторят представянето си.

1

2000г, Сидни: Винаги проверявай етикетите

Когато румънката Андрея Радукан иска от треньора си нещо за настинка по време на Олимпиадата, той й дава Нурофен. Това обикновено лекарство обаче й коства всичко. Оказва се, че Нурофен съдържа псевдофедрин – неразрешена съставка по правилата на олимпийските игри. След като е тествана за допинг, гимнастичката губи един от златните си медали.

2

2004г, Атина: Радклиф е унищожена от медиите

След 35км от маратона, британката Пола Радклиф пада и не успява да довърши състезанието. Пресата я напада и обвинява, че дори не се е опитала да върви. Все още продължава дебата дали не се е отказала, защото е знаела, че няма да настигне японката Мизуки Ногучи, или защото наистина физически не е могла.

3

2008г, Пекин: Веченият дебат

Хе Кексин, китайска гимнастичка, печели два златни медала на Олимпиадата през 2008г… докато през цялото време тегнат съмнения, че не би трябвало да се състезава. Макар според паспорта й тя да е на 16 години, на няколко други места излиза, че годината й на раждане е 1994г, което означава, че по време на игрите е била на 14. Тя твърди, че наистина е на 16 и в крайна сметка запазва медалите си.

4

2008г, Пекин: Официално нападение

След като е дисквалифициран за овъртайм по време на таймаут, кубинският таекуондо боец Анхел Матос впряга уменията си срещу двамата съдии. Той и треньорът му получават доживотна забрана за участие на игрите.

5

2012г, Лондон: Игра на чакане

Южнокорейката Шин Лам води с една точка германката Брита Хейдеман в полуфиналния мач, когато часовникът дава на германката предимство от част от секундата. Тази разлика е достатъчна, за да даде на Хейдеман победата. Според правилата, щом напуснеш полето, приемаш резултата, затова Лам остава на място, докато съдиите разглеждат жалбата й… цял час. Въпреки това победата пак е отсъдена на германката.

6

2012г, Лондон: Твърде много американци

Американската гимнастичка Джордин Уибър финишира четвърта в квалификациите, но въпреки това не е допусната до финалите. Защо? Поради правило, което гласи, че не може да има повече от двама състезатели от всяка страна, които да се борят за една титла. След като второто и третото място също са заети от американки, Уибър не е допусната с тях.

7

инфо: iskamdaznam.com

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви!

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.