13 особености от Българското всекидневие, които туристите не разбират

България е страна на контрастите. Модерните бизнес центрове се комбинират със сгради, построени преди десетилетия, скъпи автомобили се движат наравно с конски каруци и популярни курорти граничат с древни градове. Някои туристи свързват страната ни с живописна природа, вкусна кухня и гостоприемство, а други само с бюджетна ваканция на плажа.

1. Дърветата, към които са вързани топли дрехи

Топлите дрехи, вързани по дърветата, които състрадателни хора и активисти на благотворителни организации оставят за бездомните и нуждаещите се през зимата, изненадват повечето туристи.

2. Липсата на вана или душ кабина в банята

Липсата на обособено място за къпане в банята е странна за чужденците, а идеята да се мокри цялата баня им се струва неприемлива. Ето как коментират тази особеност:

“Когато вземате душ, водата се излива в цялата баня. За това има специални чехли за къпане. Отне ми 10 дни, за да свикна.”

“Докато вземате душ, едновременно измивате тоалетната, умивалника и всички принадлежности наоколо, които попадат в радиуса на душа.”

3. Некролозите

Тази необичайна традиция впечатлява и шокира всички туристи и се обсъжда активно във форуми за пътувания. Много чужденци смятат, че става въпрос за издирвани лица.

“В предградието на Варна видях мемориална листовка, върху която беше написано „17 години“. Човек не е на този свят от 17 години, а роднините всяка година поръчват паметни листове и ги окачват из града.”

4. Поразителния контраст в нивото на доходите

Morkadis

Нивото на социално-икономическото неравенство е още една особеност, която силно впечатлява туристите.

5. В България четенето на книги се популяризира активно

Плажна библиотека в Албена.

Според проучвания в България около 4 милиона души на възраст от 25 до 64 години (47% от общия брой) не са прочели нито една книга през последните 12 месеца. Дигиталните технологии бързо заместват обичайното четене, така че местните власти постоянно измислят нови начини за насърчаване на тази полезна дейност.

Улична библиотека във Варна.

6. Нивото на ИТ специалистите.

Услугите на програмисти в България са много популярни и търсени, а заплатата им е в пъти по-висока от средната работна заплата в страната като цяло. Този факт често изненадва чужденците.

7. Клекшоповете

За туристите тези магазинчета се явяват по-скоро като атракция и смятат за забавно да “клекнат” за покупка.

8. Гларусите

Всички крайбрежни градове на България са населени от голяма популация от гларуси. Много от местните жители не ги харесват, защото тези арогантни, шумни и интелигентни същества ровят в кофи за боклук, разхвърлят отпадъци, крадат и постоянно крещят силно. Гларусите са толкова арогантни, че могат да отмъкнат храна от ръцете ви в движение. Наглостта на тези птици често впечатлява неподготвения турист.

“Смятах за най-безсрамните птици московските гълъби, които са толкова дебели, че не могат да полетят, но тогава не знаех нищо за гларусите…”

“Звуците, които издават, са доста неприятни: нещо между вика на луда жена и псувня на обущар.”

9. Киселото мляко

За много чужденци е изненадващо да разберат, че микроорганизмите, които са отговорни за производството на киселото мляко, живеят само в България и се доставят в други страни като ценен продукт.

10. Чужденците от славянски произход очакват да разбират езика.

Много руснаци смятат, че българският и руският език са сходни, но в действителност се оказва, че не е точно така. Същевременно са изненадани от факта, че по-старото поколение говори руски.

“На екскурзия видяхме магазин с голям избор от пощенски картички. Влязохме и започнахме да избираме. Картичките стоят на щанда, зад продавачката и не можехме да се справим без нейната помощ. Ние се опитвахме да жестикулираме и на смес от руски и български, да й обясним какво точно искаме да купим. Тя ни послуша известно време, след това каза: “Обяснете на руски какво ви трябва?” На най-чистия руски език. Всички изпитаха лек шок.”

11. Липсата на первази на прозорците

Тази архитектурна особеност се оказва доста изненадваща за някои чужденци.

12. Уличното изкуство

Много туристи са изумени от огромното количество графити по къщи, огради и подлези. Някои не са нищо особено, други могат спокойно да се нарекат произведение на изкуството.

13. Безплатните комплекти за първа помощ, които са инсталирани в планините и горите.

Ето какво споделят впечатлени планинари от други страни.

“Видях аптечка в гората, отворих я и беше пълна с всичко нужно. Това е първият път, в който видях нещо такова.”

“Няколко пъти се натъкнахме на аптечки на Витоша, но най-пълните комплекти за първа помощ бяха в Националния парк Централен Балкан.”

източник: ponichka.com

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.