На 8 март преди 88 години умира кучето Хачико
В деня, когато жените по света отбелязват своя празник, в Япония е ден на траур, а причината за това е, че на 8 март през 1935 година в Токио умира кучето Хачико.
Хачико е чакал 9 години на гара в японката столица завръщането на своя мъртъв стопанин. С годините кучето се е превърнало в символ на неумираща лоялност и преданост.
Хачико е куче от породата акита-ину и се появява на бял свят на 10 ноември 1923 година. Първият му собственик е фермер от Акита, който решава да го подари на професор Хидесабуро Уено от Токийския университет.
Той му дава името Хачико, което означава Осмият. Кучето се привързва към стопанина си и го следвал на всякъде. Дори когато професорът пътувал към града за работа, домашният любимец го съпровождал до гара Сибуя и точно 15 часа след това се връщал на същото място, за да го посрещне.
На 21 май 1925 година професор Хидесабуро Уено получава инфаркт по време на лекция в университета. Въпреки усилията на лекарите той умира и никога вече не се появява на гарата, където неговото куче го чака.
Тогава Хачико е бил на 18 месеца и въпреки че неговият стопанин не се появява, той продължава да идва всеки ден на гарата и търпеливо да чака.
Приятели и роднини на починалия професор са правили многобройни опити да приютят кучето, но то продължавало да ходи на гарата и да чака своя стопанин. Възхитени от неговата упоритост, търговци около гарата го хранели.
Хачико става известен през 1932 година, когато японско издание публикува статията “Предано старо куче очаква връщането на стопанина си, умрял преди седем години“. Трогателната история покорява сърцата на хора от цял свят.
През 1934 година на гара Сибуя издигат паметник на чакащото куче, а Хачико присъства лично на събитието. По време на Втората световна война, паметникът е разрушен, но през 1948 година японците го възстановяват.
Хачико умира на 8 март 1935 година от рак и паразитни червеи в сърцето. Тялото му е намерено от железничари недалеч от гарата, на която 9 години чакал завръщането на стопанина си.
Останките му са погребани на гробището Аояма в Токио. В Япония всяка година провеждат Хачико фест и правят голямо преклонение пред паметника на вярното куче.
инфо: sanovnik.bg
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
Браво, това се нарича преданост…
Няколко пъти гледах този филм и плаках .И сега когато чета историята за Хачико ми се насълзиха очите!Това е предаността на кучетата.Имам домашен любимец и много си го обичаме,той също е много вярно куче.Бари,моят домашен любимец
Само православните християни празнуват 8ми март деня на жената … !
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полициятаМеждународният ден на жената е отбелязан от повече от един милион хора в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия. Въпреки това, пожар във фабрика за дрехи в Ню Йорк убива повече от 150 работнички. Високата смъртност се приписва на липсата на превантивни мерки. На Запад Международния ден на жената се отбелязва през 1910-те и 1920-те, но постепенно замира. Той се подновява със зараждащия се феминизъм през 1960-те.
Денят е официален празник в Афганистан,[3] Ангола,[4] Азербайджан,[5] Беларус,[6], Буркина Фасо,[7] Камбоджа,[8] Китай,[9], Куба[10] Грузия,[11] Гвинея Бисау, [3] Еритрея,[3], Казахстан,[12] Киргизстан,[13] Лаос,[14] Македония, Мадагаскар,[15] Молдова,[16] Монголия,[17] Непал (само за жени),[3] Русия,[3] Таджикистан,[3] Туркменистан,[3] Уганда,[3] Украйна,[3] Узбекистан,[18] Виетнам,[19] и Замбия[20].
В някои държави като Камерун, Хърватия, Румъния, Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия, България и Чили денят не е официален празник, но въпреки това се чества.
Католиците също ;)
какво общо има изобщо религията с празника на жената?!?!?!?!
Малоумнико, 8 март е международен ден на жената и се отбелязва в много страни по света. Тук става дума за социални, икономически и политически права на жените, а не за религиозен празник.
8 Март е официален празник в Таджикистан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменистан, Афганистан, Монголия, Виетнам и Лаос, които са най православно християнските държави на света.
Глупости. Православните християни празнуват денят на жената на 25 март
gledah fila mnogo plakah filma se kazva HACHI gledaite go ZADALJITELNO
не напразно са казали хората: имаш ли такъв приятел имаш целия свят.
От кучето по верен приятел няма ,дори и това което си родил и отгледал може да те предаде!
Да това което си родил и отгледал може да те предаде, но по гадно е когато този който те отгледал да го стори.
хаха само православните християни празнували 8ми март,аз си мислех,че италианците и др. са католици!
браво, това се нарича и признателен народ
Razplakah se.
Филмът ме трогна до безобразие, не можах да си сдържа сълзите… Сега винаги когато чуя, видя или прочета нещо за този случай очите ми отново се пълнят…
Вярност и постоянство. Не случайно
това е девиз на офицерството в третото Българско царство.
Etien , burkash se. Katolicite po cql svqt sushto praznuvat 8mi mart.
А в Афганистан православни ли са или католици, защото и там е официален празник?
Predanost.
От написаното по-долу не зависи дали си православен християнин, за да се празнува 8-ми март :) „Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Празникът е започнал като политическо събитие на социалистите, но постепенно става част от културата на много страни.“ :)
Хубав кучо :) Благороден!
Има филм за Хачико.Много драматична и въздействаща история!!
С трогателната история на Хачико американците за заснели филм.Много трогателна и въздействаща история!!
А кучето е било просто гладно и идвало да търси храна
на онзи велик умник , дето е написал тази статия !!!! ЕЙ умен , преди да пишеш породата на кучето се образовай ! Ину в превод от япоснки е куче !!!!!!! породата е Акита !!!! тоест ти казваш че това куче е порода Акита-куче !!!! някакъв смисъл да намираш ???????
Гледала съм филма няколко пъти .Едно от трите ми кучета се казва ХАЧИКО-КРЪСТОСКА МЕЖДУ ХЪСКИ И КАРАКАЧАНКА.ИМАМ КОКЕР ШПАНЬОЛ И МИНИ ЙОРКИ. ТОВА НАИСТИНА СА НАЙ-ПРЕДАННИТЕ СЪЩЕСТВА. ОБИЧАМ ГИ ПОВЕЧЕ ОТ ХОРАТА. ТЕ ТЕ КАРАТ ДА СЕ ЧУСТВУВАШ ЗНАЧИМ