Заплаха за човечеството: „Островът на чумата“ крие най-смъртоносните вируси на света
Има няколко лаборатории от четвърто ниво на опасност като тази в Ухан по целия свят, включително на остров Римс, точно до брега на Балтийско море. Твърди се, че е най-старата по рода си лаборатория в света, тъй като работи почти непрекъснато от 1910 г.
Институтът „Фридрих Льофлер“ в Германия е една от институциите с най-високото ниво на сигурност, където смъртоносни вируси се тестват ежедневно. Тази лаборатория не само е затворена за обществеността, но се смята и за най-опасната в света, а за достъп до малкия остров Римс, където се намира, е необходимо да се пресече Балтийско море.
Служителите преминат през строга процедура за влизане и излизане, която включва „химически душове“ и защитно облекло. Точно тук се изследват най-фаталните вируси, известни на човечеството, включително Ебола, птичи грип, африканска чума, бяс и други. Но един от основните фокуси на лабораторията са зоонозите – болести, които се предават от животни на хора и обратно.
Тайната лаборатория е основана през 1910 г. за изследване на болестта на ръцете, стъпалата и устата, причинена от вируса Коксаки тип А от рода Enterovirus. През следващите десетилетия Институтът „Фридрих Льофлер“ е използван за различни цели, включително разработването на химически оръжия по време на Втората световна война, изследвания на ваксини по време на Студената война и изследвания за хуманно отношение към животните. В крайна сметка той си печели прякора „Остров на чумата“.
В края на Втората световна война островът е окупиран от съветската Червена армия, а след войната става част от комунистическа Източна Германия. През 1952 година изследователският център е наречен „Институт Фридрих Льофлер“ в чест на неговия основател. На острова източногерманците откриват ваксина срещу шап и разработват и ваксини за други вирусни заболявания.
През 2010 г. институтът завършва изграждането на редица нови лаборатории, класифицирани като ниво на биологична безопасност 4. Има само още две такива – в Австралия и Канада. Институтът е и един от само двата в света, които имат капацитет и условия да провеждат мащабни изследвания върху животни, като свине и говеда.
Робин Холанд, студентка по ветеринарна медицина на Университета в Илинойс, описва опита си от изучаването на патология в Института „Фридрих Льофлер“: „Научих как тези заболявания се улавят, контролират и диагностицират в реални сценарии, какво е разпространението им в световен мащаб и потенциалът им за икономическо въздействие, ако има огнище сред населението.“
С помощта на инженерите и служителите по биологичен риск, тя вижда и масивната инфраструктура на института, включително HEPA-филтриране на отработения въздух, обеззаразяване със суха мъгла, пречистване на отпадъчни води и третиране на животински трупове, за да се запазят всички патогени в лабораторията.
Зоонозите представляват голяма заплаха за човечеството. От малария до бяс, те съставляват около 60% от всички инфекциозни заболявания при хората, а Центровете за контрол на заболяванията изчисляват, че „3 от всеки 4 нови или възникващи инфекциозни заболявания при хората идват от животни“. Тъй като учените продължават да ги изучават, важно е да се отбележи заплахата, която зоонозите представляват за животните.
„Броят на животинските жертви е много голям„, казва невробиологът и лекар по обществено здраве професор Чарлз Уотсън от университета Къртин. Например, когато вирусът Nipah избухва в Малайзия през 90-те години на миналия век, има сравнително малко човешки смъртни случаи, но 5 милиона прасета са заклани, за да се елиминира заразата. „Вирусите са ужасно непредсказуеми, някои ни убиват толкова лесно, други не„, обяснява Уотсън, цитиран от „Труд“.
В наши дни правителството инвестира много средства в института. Около 300 милиона евро са вложени през 2008 г. за модернизиране на инфраструктурата. В момента островът разполага с 89 лаборатории. Изследователи твърдят, че колкото и да не искат да тестват вирусите върху животни, само така успяват да разберат как да разпознават вирусите и как да ги лекуват. Тъй като повечето тестове са за ваксини, които могат да спасят милиони животни и да защитят поминъка на фермерите, изследователите смятат, че тестовете върху животни са оправдани.
В случай, че на острова избухне инфекция или някой от опасните вируси избяга, той ще бъде затворен и откъснат от света. Ако опасен вирус избяга от острова, последствията могат да бъдат катастрофални. „Ние наистина сме Алкатраз за вирусите, един вид затвор за тях“, казва Франц Конратс, заместник-ръководител на института „Фридрих Льофлер“.
източник: blitz.bg
Вижте още:
Мистично оръжие: Нацистката камбана, която превъзмогвала времето и пространството
Коронавирусът – изтекло биооръжие? История на патогените в биологичната война
Тайното оръжие на ЦРУ – методът дистанционно наблюдение (RV)
Човекът е “биологично оръжие”, заразяващо въздуха с микроби
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.