Защо тази зима бе необичайно топла?

В много страни по света тази зима беше необичайно топла, като на места бяха отчетени температурни рекорди. Метеоролозите от „Уедър Ъндърграунд” и „Уедър Тайгър” разказаха пред Агенция „Блумбърг”, че необичайното за сезона време се дължи на ситуацията в Арктика.

Над Северния полюс има много стабилна област с ниско налягане. Учените разказват, че обикновено студеният въздух се „изпраща” от ветровете на юг. Но заради ниското атмосферно налягане този сезон, студените ветрове са били „заложници” на Северния полюс.

Метеоролозите твърдят, че това е причината, температурата в Съединените щати тази зима да е била с 3 градуса над средната. Учените смятат, че това може да се окаже най-топлата зима в САЩ от 141 години, ако се запази тази ситуация. Това е причината и за необикновено топлото време в Русия, Европа и Източна Канада.

Според предварителните очаквания, тази зима трябваше да бъде една от най-студените. Никой обаче не е очаквал, че ниското атмосферно налягане ще се задържи толкова дълго над Арктика.

Няма обаче никакво научно обяснение за тази аномалия.

Зимата беше необичайно топла и на най-студеното място на Земята – Антарктида. За първи път в историята на измерванията, в антарктическият регион бе измерена температура, надвишаваща 20 градуса.

На 9 февруари бразилски учени измериха 20. 75 градуса по Целзий на остров Сиймор. Това обаче не е аномалия за Антарктида, противно на очакванията. През 1982 г. на остров Сигни бе измерена температура от 19. 8 градуса.

Между другото стана ясно, че заради промените в климата, популацията на пингвините е намаляла със 77% от последното им преброяване (през 70-те години на 20 век).

Климатичните изменения са причината и за ускореното топене на ледовете около южния полюс.

Учените твърдят, че този процес може да бъде забавен единствено, ако се намалят въглеродните емисии в атмосферата.

Основната причина за тези климатични аномалии е глобалното затопляне, в резултат на климатичните промени.

2019-та година се смята за една от трите най-топли години, регистрирани след 1850 г. Според данните температурата на Земята миналата година е била с около 1. 1 градуса по-висока от предходни години. 2019 г обаче не е най-горещата година досега. Преди нея 2016-та се отличи с температурни рекорди.

Десетилетието 2010-2019 г. „абсолютно сигурно“ ще бъде най-горещото, регистрирано някога, твърдят от Световната метеорологична организация.

Ако не искаме да загубим планетата си, трябва да действаме бързо.

Morkadis

Климатичните промени не са шега. Те са тук и заплашват цялата ни Земя. В резултат на климатичните аномалии и температурни рекорди страдат всички сфери на живот – от селското стопанство до услугите.

Високите температури през зимата, например, оказват негативно влияние върху ски туризма. През пролетта и лятото сме свидетели на мощни бури и урагани, които помитат цели градове. Пожари изгориха милиони декари земя по целия свят, като най-запомняща ще е огнената стихия в Австралия от тази година.

Десетки известни личности се присъединиха към каузата. Джеф Безос – най-богатият човек на планетата – обяви, че ще дари 10 млрд. долара на активисти, организации и учени, за да се борят с глобалното затопляне.

инфо: sanovnik.bg

Вижте още:

Климатичната война

25те най-екстремни климата и места на света

1/5 от мегаполисите ще преживеят климатични катастрофи до 2050 г.

Оръжията за масово унищожение и промените в климата – най-големите заплахи за света

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.