Информацията може да е свойство на материята?
Експеримент с колайдер може да покаже дали информацията е „петият елемент“
Един експеримент може да докаже (или да опровергае), че информацията е петият елемент на физическата материя. Днес са известни четири състояния на материята – твърдо, течно, газ и плазма. Има ли информацията своя собствена маса и може ли да е тя петият елемент?
Д-р Мелвин Вопсън от университета в Портсмут вече публикува свой научен труд, в който издига хипотезата, че елементарните частици на материята, които образуват градивните елементи на Вселената, съхраняват информация за себе си, подобно на това както всяка клетка на живите организми носи копие от своя ДНК план. Според д-р Вопсън информацията има собствена маса.
Разбира се, според сегашната физика, цялата материя е твърда, течна, газова или плазма, като последната съставлява до 99% от материята във Вселената. Много време и пари бяха инвестирани в търсенето на нещо, наречено тъмна материя, но досега тези усилия не дават съществени резултати.
„Ако приемем, че информацията е физическа и има маса, и че елементарните частици имат ДНК от информация за себе си, как можем да го докажем?“ пита Вопсън. „Последната ми статия е за тестването на тези теории, за да може научната общност да погледне сериозно на разработката.“
Той предлага използването на колайдер на частици за физическо измерване на масата на информацията, след като е била „изхвърлена“ от елементарна частица.
„Знаем, че когато сблъскате частица материя с частица антиматерия, те се унищожават взаимно“, разсъждава Вопсън. „И информацията от частицата трябва да отиде някъде след унищожението.“
При нормални суперсблъсъци масата на частиците се превръща в енергия, обикновено гама фотони. Въпреки това, казва Вопсън, ако частиците съдържат информация, както предполага неговата теория, тя трябва да бъде преобразувана в нискоенергийни инфрачервени фотони, които могат да бъдат открити, когато частица бъде взривена и на практика изчезва.
„Информацията в един електрон е 22 милиона пъти по-малка от неговата маса“, казва той, „но можем да измерим информационното съдържание, като го изтрием“.
Публикацията в AIP Advances е чисто теоретична. Въпреки това, като се има предвид добре проектирания тест, представен от Вопсън, където той дори предсказва точното количество енергия, което трябва да се освободи в инфрачервения спектър от изтриването на информацията на частица, вероятно е само въпрос на време някой да се съгласи да проведе този експеримент.
„Ако се стигне до момента на „еврика“, това ще промени физиката, каквато я познаваме, и ще разшири нашето разбиране за Вселената. Но това не би противоречило на нито един от съществуващите закони на физиката, само ги допълва“, обяснява Вопсън. „Това не противоречи на квантовата механика, електродинамиката, термодинамиката или класическата механика. “
източник: spisanie8.bg
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.