Кой и защо промени основната честота в музиката от 432 Hz на 440 Hz
Министъра на пропагандата в нацистка Германия, Йозеф Гьобелс през 1939 г. издал генерален указ, с който наредил на всички да настроят тонът Ла 440 Hz, вместо на 432 Hz както е бил до тогава.
Тонът Ла е музикалният тон, който представлява отправната точка за настройването на музикалните инструменти от музикантите. Има един прост уред наречен камертон, който взима тонът Ла винаги по един и същ начин. Именно малката промяната в състава на метала, от който е произведен камертона дава честотата на произведения звук да бъде строго определена на 440 Hz, преди това същите тези камертони са взимали звукът ла, но с 8 Hz по–малко. Височината на тона ла е същата, както и по рано. 440 Hz се използва от 1939 г. до наши дни.
Как се отразява на хората тази честота?
Като резултат от нея хората започват да мислят и чувстват по определен начин, те се потапят във вътрешен хаос. През 1953 г. постановлението на Гьобелс е одобрено от Международната организация по стандартизация (ISO). Направена е промяна и честотата 440 Hz е въведена като стандарт, въпреки протестите на професор Dussaut от Парижката консерватория, който е написал референдум, подписан от 23 000 френски музиканти. Те са настоявали да не се променя 432 Hz, за да се запази музикална хармония и музикална вибрация на Вселената.
Тонът ЛА настроен на 432 Hz е бил съвсем умишлено скрит от света, защото това е точката на баланс в природата. 432 Hz е вибрация застъпена в принципа на Златно сечение (известно още като златна пропорция, златен коефициент или [божествена пропорция] и обединява свойствата на светлината, времето, пространството, материята, гравитацията и магнетизма към биологията, код на ДНК и съзнанието.
„Естествената настройка на 432 Hz има дълбоки ефекти върху съзнанието на клетъчно ниво в нашето тяло. Чрез настройката на музикалните инструменти и използването им на 432 Hz, вместо от 440 херца, атомите и ДНК започват да резонират в хармония със спирала на златното съотношение в природата. “
Брайън T. Колинс
Една нота има 12 хармоници, защото резонира с 12 ноти на музикалната скала (със средните и устойчивите тонове). Нотите имат 12 хармоници, когато една нота се настрои на 432 Hz. Когато човек свири на ЛА, настроена на 440 Hz, се създават само осем хармоници. Музиката, настроена за 440 Hz е много бедна и лоша музика.
Честотата на планетата Земя е 8 Hz, въпреки че напоследък се променя. Алфа вълните, честотата на мозъка в отпуснато състояние също са вълни с честота 8 Hz. Когато слушаме музика настроена на 440 Hz, това прави така, че тази основна база от 8 Hz се променя на 8. 25 Hz, което означава, че генерираните хармоници не са в хармония с планетата. Човекът вибрира в диапазона на честоти от 16 до 32 херца, което е еквивалентно на музикалната гама от долно ДО до горно ДО, или една октава. Настройката на 440 Hz не е хармонична с честотата на човешкото същество, защото основата става 16,5. Когато слушаме музика на 440 Hz, първото нещо, което забелязваме e отпадналост, умора, желание да не правим нищо, и това се случва, защото хармониците на тази музика не съответстват на вибрационна честота на човека.
440 срещу 432
Проучванията показват, че музиката трябва да се базира на естествени честоти на космическата хармония на вселената, ако искаме да бъде от полза за човечеството. Института “Шилер” призовава за промяна на тона от 440 Hz на 432 Hz отново, защото на 432 Hz е дълбоко преплетено с природата.
Неотдавнашното преоткриване на истинската природа на вибрационната енергия показва, че използването на 440 Hz създава нездравословен ефект в околната среда и се отразява зле на всички живи същества. Това произвежда промяна извън природа от 8 Hz, в начина, по който мислим и в начина по който нашето ДНК контролира генетичната ни конструкция.
Тонът ЛА = 432hz тон е в основата на музиката и интелигентният дизайн в природата има хармонична основа в 432 трептения в секунда. Налице са допълнителни проучвания, въз основа на движението на планетите и хармонични тонове. Тези тонове са с основа 432 Hz, това е като една солидна основа за музикалната структура и регулиране на нашето здраве.
След появата на тази тайна информация, много хора направиха свои независими изследвания, включително Ananda Bosman и Мик Джагър от „Ролинг Стоунс“. Те доказаха положителните реакции на обществеността, слушаща музика с честоти от 432 Hz.
инфо: curious.actualno.com
Вижте още:
МУЗИКАТА ПОДОБРЯВА ВКУСА НА ХРАНАТА НИ
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
„Нотите имат 12 хармоници, когато една нота се настрои на 432 Hz. Когато човек свири на ЛА, настроена на 440 Hz, се създават само осем хармоници.“ ?!?!
За Бога, автора на статията трябва да бъде върнат в 7-ми клас и каран да учи елементарна физика докато в дебелата му глава не се появят обяснения на термини като хармоник . Пък и честота на планетата била 8 Hz , а ? Здравеопазването в България е под всякаква критика.
А = 432 Hz
Кратка история на строя от края на 19 век до сега.
A = 432 Hz е съкращение, което означава, че броят на трептенията за секунда на тона ла от първа октава е 432.
Тонът ла е общ тон за всички струнни инструменти. Този факт го прави много удобен за настройване.
A = 440 Hz е международен стандарт за честотата на тона ла от първа октава, който е стандартизиран след конференцията във Франкфурт от 1955 г.
А = 432 Hz е бил валиден концертен строй в Италия от 1882 до 1884 година, преди Виенската конференция от 1885 г., когато в Европа се установява френското ла – “diapason normal” = 435 Hz.
A = 435 Hz е официалната честота за тона ла в Европа (на континента) до 1955 г.
За първи път официално се въвежда употребата на А = 440 Hz в САЩ, в началото на 20 век, като опит да се унифицират едновременно битуващите различни концертни строеве по онова време. Причина да се приеме А = 440 Hz вместо А = 435 Hz, като основна честота за САЩ, са изчисленията на Деган, който изхожда от разликата в средната температура в концертните зали в Европа и САЩ. Според стандарта от 1885 г. ла от първа октава трепти с 435 трептения за секунда при стайна температура (20 °C). Деган е защитник на тезата, че в САЩ не е възможно да се поддържа такава температура в концертните зали и преизчислява стойностите на честотата на ла от първа октава. В крайна сметка той предлага 440 Hz като подходящия вариант на тона ла за САЩ.
Идеята за преизчисляване на височината на тона добива популярност и във Великобритания. Там мотивацията е загряването на духовите инструменти по време на свирене, а не средната температура в залите.
След края на Втората световна война се свиква конференция във Франкфурт с идея да се финализира въпросът за унифициране на концертния строй в целия свят. Резултатът е, че учените излизат с официално решение, което е известно и като ISO 16, в което се утвърждава честотата на тона ла в САЩ и Великобритания, като стандартизирана. Множество френски музиканти подписват петиции срещу смяната на Виенското ла = 435 Hz. Те остават без траен ефект.
Строят А = 432 Hz
В последните 20 години, в Италия се възражда идеята за връщане на по-нисък строй. Този път, обаче, става дума за строя А = 432 Hz. През 1988 година множество музиканти се събират и подписват петиция за приемане на строя ла = 432 Hz, като основен за Италия. Сред тях са Рената Тебалди, Пиеро Капучилли, диригента Джанандреа Гаваценни, Лучано Павароти, и други утвърдили се музиканти.
Доводите са изведени от пракитката на певците – те изтъкват факта, че ла = 432 Hz щади гласовете им. Пиеро Капучилли демонстрира и промяната в регистрите и тембъра на певците, когато пеят в строя А = 432 Hz. От следното клипче ясно личи, че дори тази малка разлика от 8 херца има огромен ефект върху гласовия апарат на човека.
От видеото бихме могли да направим заключение, че Верди е мислил операта „Трубадур“ в 432 строй (фразата на Капучилли завучи много по-цялостно в този строй, защото ми бекарът остава в гръдния регистър, а в 440 тонът става по-висок и попада в т.нар преходни тонове, което налага и различна техника на пеене, докато в 432, няма нужда от промяна).
От физиологична гледна точка, бихме могли да цитираме статията “THE IMPORTANCE OF 432HZ MUSIC” на Brian T. Collins, който в нея пише, че кохлеята в човешкото ухо (охлювът, който трансформира трептенето на въздуха (звука) в нервни импулси) е настроена върху честотата 128, 256, 512, 1024. Това са и честотите, които ото-рино-ларинголозите са използвали още от 19 век, за проверка на слуха.
Какво ни говори това? Нека да видим къде би се наредил тон с честота 256 Hz, например. За целта сравняваме честотата 256 Hz с честотите на тоновете на пианото (в 440 строй с равномерна темперация) и виждаме, че най-близко до този тон е честотата на тона до от първа октава – 261.63 Hz. 256 Hz е с около 5 херца по-ниско от до на пианото.
От Питагор, обаче знаем, че голямата секста ла-до може да бъде описана математически като отношение между две числа – 27/16. Ако умножим по-ниското до 256 Hz с числовото отношение на интервала ще получим кореспондиращото му ла:
256 * 27/16 = 16*27 = 432 Hz
Това не би трябвало да ни изненадва.
Народните инструменти в много култури – Китай, Афганистан, Турция и дори в България са настроени точно в този строй. Всеки може да провери гайдата на гайдаря Петър Бонев, който през топлите месеци свири в градинката пред Софийския университет, под зоркото око на Св. Климент Охридски. Изтегля си честотата 432 Hz от тук, сваля си я на телефона, и когато минава покрай него си я пуска. Ако звучи хармонично – значи е в този строй.
Това говoри, че нашите предци, настройвайки инструментите си, вероятно по вътрешния си слух и усещания, съвсем целенасочено са търсили най -„благия“ тон, на който инструментът да звучи най-близко до човешкия глас. А от физиката си никой не може да избяга, и естествено са попадали в строя А = 432 Hz.
Много са и записите на автентична и обработена солова и хорова народна музика – българска, китайска, афганистанска – които потвърждават тези наблюдения. Всеки сам може да провери и да се убеди в това.
Сторят A = 432 Hz се среща натурално и в най-чист вид сред малките деца. Оказва се, че характерният им напевен говор и песнички, които пеят, звучат точно в този строй, когато децата пеят сами, без съпровод (пиано, плейбек). При възръстните 432 строя е най-достъпен за наблюдаване по време на богослужение. Много често молитвите, които клириците изговарят велегласно, звучат именно в строя A = 432 Hz. Тези две наблюдения са направени от диригента на Камерния орекстър 432 – Иван К. Янакиев, който от юли 2014 г. пише докторска дисертация в Институте за изследване на изкуствата на Българската академия на науките върху тема свързана с 432 строя и влиянието му върху човека.
Интересен факт е, че усещанията, които слушането на музика в строя A = 432 Hz създава у слушателите съвпадат при по-голямата част от хората, които са споделили своите преживявания. Музиканти и неспециалисти говорят за изчезване на напрежението, което усещат при сторя 440/442. Друго характерно субективно преживяване, което се среща при повече хора е усещането за свобода и лекота на музиката. Това в никакъв случай не означава, че музика, изсвирена в строя 432 автоматично става по-добра. Във всеки строй може да се свири зле. Просто 432 строя спомага за по-лесно протичане на съвършената музикална идея, уловена за първи път от композитора.
За съжаление единствения начин човек да преживее пълноценно който и да е музикален строй е да чуе музика на живо. Записите са бегло копие – една студена и прецизна репродукция, лишена от същинския дух на живото изпълнение. Затова ние от Камерния оркестър 432 каним всеки да чуе за себе си това, за което говорим тук, на живо и да реши дали 432 строя има стойност за него. И 2000 думи изглеждат безсилни пред 1 минута жива музика. Нека всеки опита сам да попее в този строй – това е най-лесно достъпното. Тон ла = 432 Hz може да бъде изтеглен от тук.
Мирко-първия DJ в България – или каквото си там. Пийте си хапчетата и в момент на ремисия четете книги, учебници. Започнете от 7-ми клас. Теоретично хармониците -са безкраен ред бе олигофрен ! Мерим ги докъдето ни позволят технологиите в момента ! Биват четни и нечетни. Оф, само като ти видя никнейма и съм наясно, че си спрял сините хапчета.
Не се хаби, хората обичат да си намират глупости, в които да вярват, и най-вече върху които да стоварят вината за всичко. Това го казвам като професионален музикант и тонрежисьор.
Лавоазие, бас държа, че имам не по-малки познания по физика от теб… Явно четеш през ред…жалко говори за теб. Казва се, че хармониците са 12 (при 432 Hz), понеже резонира с 12 ноти (устойчиви и полутонове), докато при 440 Hz, резонира само с 8 ноти (устойчиви и полутонове)… А сега спокойно можеш да се върнеш в 7-ми клас и да учиш за дифракция, интерференция и РЕЗОНАНС и да си припомниш кое какво точно значеше. И да не забравиш да обясняиш разликата между резонанс и интерференция…
Жалко е, че се използват всякакви прийоми, за да се отклоняват човешките души и мозъци от най-важните аспекти в живота и да се съсредоточават върху материализъм и егоизъм. Използват се дори звуци и песни, за да се постигне хаос в главите ни. Обичам музика и е много жалко, че има хора, които търсят да я използват злонамерено
(Y)
Mirko e absoliutno prav i ako niamate mo3uk i setiva da go ra3berete, ne se mesete v ne6ta koito NE ra3birate!
Umi6leno se preima4ava istinata i 3a vsi4ki 3lini se obviniava tretiya raih! . Ne6tata sa mnogo po -dulboki no tul mai samo Mirko ima predstava 3a tiah!
Лавоазие, бас държа, че имам не по-малки познания по физика от теб… Явно четеш през ред…жалко говори за теб. Казва се, че хармониците са 12 (при 432 Hz), понеже резонира с 12 ноти (устойчиви и полутонове), докато при 440 Hz, резонира само с 8 ноти (устойчиви и полутонове)… А сега спокойно можеш да се върнеш в 7-ми клас и да учиш за дифракция, интерференция и РЕЗОНАНС и да си припомниш кое какво точно значеше. И да не забравиш да обясняиш разликата между резонанс и интерференция…
МИ НАМАЛИЛ ГО Е И ЩЕ ЧУВАМЕ ПО СЛАБО