Поголовно изсичане на девствени тропически гори и през 2018-а
Милиони хектари девствени тропически гори са били унищожени през 2018 г. Това показва анализ на сателитни изображения, като сред основните причини са производството на говеждо месо, шоколад и палмово масло, пише „Гардиън“.
Горите съхраняват огромни количества въглероден диоксид и гъмжат от диви животни, което прави защитата им от решаващо значение за спиране на бързо разрастващите се климатични промени и прекъсване на шестото масово измиране на видове. Ала обезлесяването все още е във възходяща тенденция. Въпреки че загубите на гори през 2018 г. са били по-малки в сравнение с 2016 и 2017 г., когато засушавания доведоха до големи пожари, миналата година е била следващата най-лоша от 2002 г. насам, когато е започнала да се води надеждна статистика за този проблем.
Поголовното изсичане на девствени гори от дървосекачи и животновъди в Бразилия доминира унищожаването, включително инвазиите в земи на коренното население, където живеят племена, които нямат никакви връзки с цивилизацията. Загубите са големи също така в Демократична република Конго и Индонезия. Индонезия е единствената голяма страна, където държавните протекции изглежда ограничават значително загубите.
Гана и Кот д’Ивоар са отбелязали най-голям ръст в унищожаването на тропически гори, задвижван от добива на злато и от отглеждане на какао.
„Ние сме много далеч от спечелването на тази битка“, изтъква Франсис Сиймур от Световния институт за ресурси, част от мрежата Global Forest Watch (GFW), която е извършила анализа. Тя допълва: „Наистина е изкушаващо да празнуваме втора година на спад след пика на загуба на гори през 2016 г., но ако погледнете назад през последните 18 години, е ясно, че общата тенденция все още е нагоре.“
„Горите по света сега са в спешното отделение – това е бавна и невидима, но сигурна смърт“, подчертава Сиймур и добавя: „Реакциите „на пожар“ не са достатъчни. За всеки загубен хектар, ние сме една крачка по-близо до страшния сценарий на неконтролируем климат.“
Налице са множество правителствени и корпоративни опити за борба с обезлесяването, но те не се оказват достатъчни, предупреждава тя.
Анализът разглежда всички загуби на гори в тропиците, но се съсредоточава върху девствените гори. Те са недокоснати и съхраняват най-много въглероден диоксид и имат най-много популации и разнообразие от диви животни. Унищожението им се разглежда като необратимо, дори в продължение на десетилетия.
Според данните през 2018 г. са изсечени над 3,6 млн. хектара девствени гори. „Голяма част от загубата през 2018 г. (1,3 млн. хектара) е изсичане в Амазонската джунгла“, посочва Микаела Вайс, която е мениджър на GFW, като допълва: „Шокиращо, ние виждаме и инвазии в земи на коренното население, които бяха имунизирани срещу обезлесяването в продължение на години.“
Например в резервата Итуна Итата в Бразилия през първата половина на 2018 г. е имало повече от 4000 хектара незаконно изсичане, което е повече от два пъти повече от общата загуба от 2002 г. насам. Резерватът е дом на част от последните останали недокоснати от цивилизация хора в света, които са съхранили гората в продължение на векове. Защитата на горите е отслабена при наскоро встъпилия в длъжност президент Жаир Болсонару, но тези влияния ще се видят в данните за 2019 г.
В Демократична република Конго загубата на девствени гори е 38 процента по-висока през 2018 г. в сравнение със средното равнище в периода между 2011 и 2017 г. Смята се, че разширяването на малките горски сечища за земеделие и дърва за огрев е предизвикало около три четвърти от тази загуба.
Унищожаването на девствените гори на Индонезия се дължи на плантациите за палмово масло, но е започнало да спада и е на най-ниското си равнище от 2003 г. насам. Политиката на правителството изглежда, че работи, но 2019 г. вероятно ще бъде по-суха година в страната в сравнение с последните две и пожарите, изострени от изсушаването на земята, отново могат да се увеличат. „Индонезия все още има гори“, посочи Вайс.
Унищожаването на горите е скочило с 60 процента в Гана и с 26 процента в Кот д’Ивоар. „Добрата новина е, че какаовата индустрия предприе стъпки за борба с тази тенденция“, отбеляза Карълайн Уинчестър, която е анализатор в GFW, но изтъква, че 70 процента от изсечените дървета в Гана и Кот д’Ивоар са в защитени територии.
Сиймур също така подчертава преките човешки трагедии. „Зад тези графики има сърцераздирателни загуби на реални места“, изтъква тя и допълва: „Прекалено често загубата на горски площи също така е свързана с погребение, защото всяка година стотици хора са убивани, когато се опитват да спрат миньорите, дървосекачите и фермерите. Моралният императив да се действа по тази история е безспорен и е от спешен порядък.“
инфо: news.bg
Вижте още:
Хората предизвикват шестото масово измиране на видовете на Земята
Последен призив за спасяване на света от „климатична катастрофа“
Учени: Шестото масово измиране на животински видове вече е започнало
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.