Учени наблюдаваха неизвестен на науката феномен в Антарктида
Специалисти от Чикагския университет регистрираха нощни трусове в леда в Антарктида, съобщи Сайънс алърт.
Произходът на сеизмичния феномен засега е неизвестен.
През летния сезон в Австралия от ноември 2016 г. до януари 2017 г. учените са инсталирали сеизмометри на две места в шелфовия ледник Макмърдо, които са на разстояние 20 км едно от друго. Те са обозначени като „суха“ или „мокра“ станция в зависимост от характерното за тях топене. Денем въздействието на слънчевата светлина върху „мократа“ станция допринасяло за поява на локви от ронливия повърхностен лед.
Оказало се, че нощем сеизмографите в района на „мократа“ станция регистрирали стотици и дори хиляди трусове с естествен произход и продължителност по-малко от секунда. За пръв път е установено наличие на трусове в леда, които зависят от част от денонощието и вероятно са свързани с топенето на шелфовия ледник.
За да обяснят феномена, учените предлагат хипотезата, че вследствие на застудяването ледът над получената в резултат на топенето вода започва да се свива. Водата под него замръзва и се разширява. Това деформира повърхностния слой, който в края на краищата се разрушава. Нужни са обаче допълнителни наблюдения, които да потвърдят или опровергаят това виждане.
инфо: novini.bg
Вижте още:
Под Антарктида беше открит голям източник на радиация
Кървав водопад багри в червено Антарктида
Айсберг два пъти по-голям от Ню Йорк се откъсва от Антарктика
Един от най-големите ледници в Антарктида е на път да се стопи
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.