10 житейски мъдрости от руски писатели
1. Ако жена ти ти е изневерила, радвай се, че е изневерила на теб, а не на Родината.
Тази фраза принадлежи на класика, майстор на разказа и драматурга Антон Чехов, който е успял в творчеството си да опознае достатъчно дълбоко човешката природа с помощта на смях до сълзи.
2. Да ходиш с жена си до Париж е все едно да отидеш до Тула и да си носиш самовар. (Антон Чехов).
3. Всичко хубаво в живота или е неприлично или от него се дебелее. (Козма Прутков, автор на този и още много други смешни и злободневни афоризми, като „Едно яйце не може два пъти да се излюпи“ или „Дори и мидата си има врагове“, в действителност е колективен литературен псевдоним на поетите от средата на XIX век Алексей Толстой и братя Жемчужникови).
4. Идете в Контексвил. Ще си излекувате бъбреците. – Те и така са ми здрави. – Голяма работа! Щом сте толкова добросъвестна, тогава понавестете ресторантите, пийнете шампанско, залагам си главата, че след две седмици от вашите бъбреци нищо няма да е останало. (Диалог от произведението „Мъртъв сезон“ на писателката Надежда Лохвицка, или Тефи, една от първите руски хумористки и жени-сатирички. Сборникът с нейни разкази и мемоари е преведен на английски език).
5. Той обичаше и страдаше. Той обичаше парите и страдаше, че все не стигат. (Така казва сам за себе си Остап Бендер, авантюрист от романите „Дванадесетте стола“ и „Златният Телец“ на Иля Илф и Евгений Петров, съветски класици и хумористи от Одеса – град, славещ се с хумора и хумористите си още от времето на Руската империя. През 30-е години съавторите пътешестват из Щатите и описват видяното в книгата си „Едноетажната Америка“).
6. Животът е прекалено скоротечен, за да го уреждаш толкова из основи, толкова на сериозно. (През 20-е и 30-е хумористът и драматург Михаил Зошченко бил изключително популярен. Пишел повести, разкази за деца, сценарии, но заради разказа „Приключенията на маймуната“ партията фактически закрива за Зошченко достъпа до пресата. „Зошченко описва съветския ред и съветските хора в уродливо карикатурна форма“, се казва в постановлението на ЦК. Някога известният писател умира преследван и в нищета).
7. Толкова много съм чел за вредата от алкохола! Реших да го откажа завинаги… четенето. (На изказванията на съветския, а след това американски писател Сергей Довлатов може да се посвети отделна статия. В автобиографичните си произведения той осмива журналистическата професия („Компромис“), съветския бит („Куфар“), провинцията („Резерват“).
8. Физкултурата удължава живота с пет години, но тези пет години трябва да ги прекараш в залата. (Живият класик на сатирата Михаил Жванецки. Известен е с политическата си сатира, монолозите, устния си жанр, водещ на телевизионното предаване „Дежурний по стране“).
9. Ако някой знае какво иска, това значи, че или много знае, или иска малко. (Михаил Жванецки).
10. Алкохолът в малки дози е безвреден в неограничени количества. (Михаил Жванецки).
инфо: Руски дненик
Вижте още:
- 29 УНИКАЛНИ МИСЛИ, КОИТО НИ ЗАВЕЩА РЕМАРК
- 10 ОТ НАЙ-ВРЕДНИТЕ ИЗРАЗИ И ПОГОВОРКИ В РОДНИЯ ФОЛКЛОР
- 25 ЖИТЕЙСКИ МЪДРОСТИ ОТ ОБИКНОВЕНИ ХОРА
- МЪДРИ МИСЛИ НА АЛЕКСАНДЪР ПУШКИН, КОИТО ЩЕ ВИ НАКАРАТ ДА СЕ ЗАМИСЛИТЕ
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.