Учените смятат, че екзопланетната система около Kepler-223 прилича на ранната Слънчева система. По-конкретно по същия начин в миналото може да са се движели газовите гиганти Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
За разлика от Слънчевата система, около Kepler-223 няма планети от земната група, а суперземите (планети, които са до десет пъти по-големи от Земята) са разположени близо до своето светило.
Според учените механизмът на формиране на системата около Kepler-223 не прилича на този, който се е случил в Слънчевата система. В нея четирите газови гиганта са излезли от точен орбитален резонанс поради взаимодействията с планетезималите, докато небесните тела около Kepler-223 са успели да избегнат това.
Планетезимал (от англ. planet – планета, и англ. infinitesimal – безкрайно малка) е небесно тяло на орбита около протозвезда, образувано в резултат на постепенно нарастване на по-малки тела, състоящи се от частици прах от протопланетния диск. Непрекъснато привличайки нов материал и натрупвайки маса, планетезималите формират по-голямо тяло.
инфо: actualno.com
Вижте още:
- ЗАЩО НЕ БИВА ДА ПЛАЧЕТЕ В КОСМОСА
- 10 УМОПОМРАЧИТЕЛНИ ФАКТА ЗА КОСМОСА
- УЧЕНИ ПРЕДУПРЕЖДАВАТ ЗА ОПАСНОСТ ОТ ДЕВЕТАТА ПЛАНЕТА
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.