Британски учени откриха ДНК на мамут в изделия от слонова кост
Научни изследователи от генетичната лаборатория на Единбургския зоопарк откриха ДНК на мамут в конфискувани изделия от слонова кост в Камбоджа, съобщи Би Би Си.
„За наша изненада, в тропическа страна като Камбоджа, на пазара се натъкнахме на изделия от мамутски бивни – явно добити при разкопки в арктическата тундра. Според продавачите изделията са направени от слонова кост, но установихме, че са от мамутски бивни“, каза д-р Алекс Бол.
Чрез анализа на дентин и калций от бивните може да се определи какво е и къде е живяло животното.
Д-р Бол от генната лаборатория за диви животни към Кралското зооложко дружество на Шотландия ръководи научния екип, който изследва кости и други телесни останки на застрашени животни. По време на своята работа по създаването на подобна генетична лаборатория и в Камбоджа, която да се използва срещу търговията със слонова кост, д-р Бол и неговите сътрудници са се натъкнали на изделия от мамутски бивни.
Камбоджа е кръстопът в трафика с предмети от кост – от африкански и азиатски слонове, както и от носорози и други застрашени от изчезване бозайници. Анализът на ДНК показва дали слонът е африкански или азиатски и къде точно е живял.
Африканският слон е признат за уязвим вид, а азиатският – за застрашен. Търговията със слонова кост е забранена.
В камбоджанските джунгли живеят между 250 и 500 слона, но е трудно да се уточни техният брой, тъй като обитават гъстите гори.
Д-р Бол помага за създаването на генетична лаборатория в Камбоджа, която да се използва в борбата с незаконния трафик на слонова кост. Този вид търговия е тясно свързан с трафик на кости от други застрашени животни, например рогове от носорог и люспи от броненосец.
Мамутът е изчезнал преди около 10 000 години и той не фигурира в списъците на застрашените и защитени от международните спогодби животински видове. Мамутските бивни лесно могат да бъдат различени от слонските, но тяхната обработка затруднява това.
инфо: novini.bg
Вижте още:
Клонирани мамути – факт след 50 години
Наистина ли космически сблъсък е погубил мамутите?
Мамути, злато и безброй мистерии лежат на дъното на Бургаския залив
Древни истории за извънземен живот
За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook тук
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.