Американци правят опасен ядрен експеримент у нас? Разследване на Lupa.bg
Американски експерти от ядрения гигант „Уестингхаус“ напират да произвеждат у нас малки модулни реактори. Отпадъците от тях ще бъдат складирани на строящата се в момента площадка „Радиана“, научи Lupa.bg от свои източници. В замяна какво ще получи правителството не е ясно. Наши енергийни спецове се опасяват, че американците не искат да излагат страната си на риск от ядрена експлозия при разработването на модулите и за това предлагат на България.
Русия вече прави малки модулни реактори, които се монтират на ледоразбивач. С тях тя захранва цели градове. Технологията обаче пази в тайна. Чуждите ядрени специалисти тепърва ще разработват свое ноу-хау и предпочитат да го правят навън.
Хрумка на американски експерти е също да се изгради VII блок на АЕЦ „Козлодуй“ с неизползваните реактори от АЕЦ „Белене“. Нашето правителство вече е прегърнало идеята, но дали ще е възможно да бъде осъществена, може само „Росатом“, от която са купени ядрените съоръжения, да каже. Според запознати, засега мнението на компанията не е искано. Освен това дори руснаците да дадат зелена светлина на проекта, ЕК може да го спре.
Изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Наско Михов обяви на 19 януари, че на 7 декември 2020 г. стартира работа по проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“. Той изтъкна, че за реализацията на проекта на площадка 2 на атомната електроцентрала са привлечени международни експерти.
Премиерът Борисов тогава акцентира, че платеното вече оборудване на стойност 1,3 милиарда лева за АЕЦ „Белене“, ще може да се ползва за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй“. „Активно се работи по темата и ще чакам доклад от министъра на енергетиката още в рамките на утрешното заседание на правителството“, каза Борисов.
Правителството на Пламен Орешарски също беше поело ангажимент да прави VII блок на АЕЦ „Козлодуй“ само че с реакторите АР-1000 на „Уестингхаус“. Те обаче се оказаха ненадеждни. Американската фирма произведе 4 реактора за вътрешна употреба, като два от тях вече са спрени заради аварии.
източник: lupa.bg
Вижте още:
4 малко известни места по света с убийствена радиация, за която е виновен човекът
Забравената история на Българския Припят
Можеше ли аварията в „Чернобил“ да се случи и у нас? Науката отговаря
Аварии с изпускане на радиация, за които в СССР мълчаха
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.