Руски пилот засне необичайно явление в небето
Руският пилот Роман Бутенко снима небето, докато лети със самолет. После публикува кадрите на профила си в Инстаграм.
Последните му кадри са невероятни и необясними. На тях се вижда как небето сякаш свети от сребристи облаци. Това е доста рядко явление, което се случва в мезосферата по време на дълбок здрач преди залез или изгрев.
Сребристи облаци – това е наистина невероятна магия, пише пилотът и добавя:⠀
„Имах късмета да ги гледам няколко пъти в живота си, но когато това стана за първи път, беше просто вълшебно. “
Астрономическият календар на 2021 г. е богат на ярки космически събития – в продължение на 12 месеца необятната вселена ще радва жителите на нашата планета с приказни звездопади, магически слънчеви и лунни затъмнения, както и мистични суперлуни.
Основните небесни явления през 2021 г. са пръстеновиднo и пълнo слънчевo затъмнениe, както и пълно и частично лунно затъмнение.
Слънчевите затъмнения съвпадат с юнското и декемврийското новолуния, а лунните затъмнения – с майското и ноемврийското пълнолуние.
Слънчевите затъмнения са астрономическо явление, по време на което самата Луна покрива частично или изцяло слънчевия диск.
Наблюдава се, когато Слънцето, Луната и Земята се подредят в една права линия и възниква впечатлението, че естественият спътник на нашата планета затъмнява Слънцето.
Пръстеновидното слънчево затъмнение през 2021 г. ще се случи на 10 юни. То ще може да се види в Северна Канада, Гренландия и руския Далечен Изток. Частнична фази ще бъдат видими в Европа, Азия и Северна Америка.
На 4 декември се очаква пълно слънчево затъмнение – небесно явление ще се види на територията на Антарктида. Частничното слънчево затъмнение ще бъде видимо в Южния Атлантик и Южна Африка.
Лунното затъмнение на 21 януари 2019 г., заснето в Ирландия (Глендалоу) от началото до края. Кредит: Wikimedia Commons
Лунните затъмнения се наблюдават по време на пълнолуние, когато три небесни тела – Земята, Слънцето и Луната – се подреждат в една права линия, а сянката на Земята по това време пада върху Луната.
Лунните затъмнения са пълни и частични, в зависимост от това дали земната сянка покрива лунния диск изцяло или частично. Подобно на слънчевите, лунните затъмнения ще се случат два пъти през 2021 г. – пълно и частично.
Пълното лунно затъмнение през 2021 г. ще настъпи на 26 май – то ще бъде видяно от жителите на Австралия, Тихия океан, Източна Азия, Северна и Южна Америка. Частично лунно затъмнение се очаква на 19 ноември – астрономическият феномен ще може да се наблюдава в Австралия, Тихия океан, Източна Азия, Северна и Южна Америка.
Суперлуна се нарича астрономически феномен, който се наблюдава в момент на най-голямото си приближение на Луната и Земята. Очакват се три суперлуни през 2021 г. и трите ще съвпадат с пълнолунието.
Луната по това време ще има красив червеникав оттенък, появата на който в древни времена е ужасявала хората.
Първата суперлуна се очаква на 27 април, втората – на 26 май, а третата – на 24 юни. Суперлуната обикновено трае три до четири дни, а съвпадението на суперлуната с перигея продължава няколко минути.
Северно сияние и метеор от Джеминидите. Astronomy Picture of the Day, 2009
Всеки жител на Земята мечтае да види този красив астрономически феномен – и да си пожелае нещо. Жителите на планетата ще имат тази възможност неведнъж през 2021 година.
Квадрантидите са първия метеорен поток през 2021 година.
Ако мислено продължим пътеките на метеори обратно, всички те се събират приблизително в една и съща точка на небето – в съзвездието Воловар. Тази точка на метеорния дъжд се нарича радиант. Така че този звездопад е с радиант съзвездието Воловар.
Продължава само шест дни, от 1 януари до 6 януари. Той достига най-голямата си активност през нощта на 3-ти срещу 4-ти – по това време ще се наблюдават от 60 до 200 метеора на час.
Това небесно явление ще може да се наблюдава от жителите на Северното полукълбо. Метеорният поток се характеризира с голям брой слаби метеори и средна скорост, така че трябва да имате търпение.
Лиридите са зашеметяваща гледка – те са пролетен звездопад с радиант съзвездието Лира. „Звезден дъжд“ ще се излее на нашата планета от 16 до 25 април.
Пикът на активността на лиридите през 2021 г. ще бъде на 22-23 април, а общата интензивност – 15-20 метеора на час. Жителите на Северното полукълбо ще могат да се насладят на това ярко небесно явление.
Астрономите смятат, че Лиридите са един от най-ранните познати на хората метеорни потоци. За него се споменава още преди нашата ера.
източник: pochivkablitz.bg
Вижте още:
Загадките на Първата световна война: Пилот сваля НЛО, 4000 британски войници изчезват в мъгла
Древни фигурки на „летящи чинии“ и техните пилоти откриха в Мексико
Пилоти видели НЛО край Ирландия
Дупка в бъдещето. Наши потомци пилотират НЛО?
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.