Отсега до средата на юни: Най-добрият момент за наблюдение на кометата SWAN
Уви, кометата ATLAS, която имаше потенциала да озари небосвода почти като полумесец – се разпадна. За щастие обаче имаме една почти толкова забележителна алтернатива – SWAN. Отсега до средата на юни тя ще бъде видима дори и с невъоръжено око – една чудесна причина да излезем навън в късните часове и да погледнем към небето.
След като на 12 май се доближи максимално близо до Земята, в момента тя се намира на около 110 млн. км от нас. Тази ледена топка идва от далечните и студени краища на Слънчевата система и се приближава към центъра ѝ, като на 27 май 2020 г. се очаква тя да бъде най-близо до Слънцето, тоест в перихелий.
Кометата SWAN, носеща официалното обозначение C/2020 F8, е открита случайно в края на март 2020 г. от любителя астроном Майкъл Матиацо, докато разглежда данните от SOHO (The Solar and Heliospheric Observatory). Основна цел на този космически апарат е изследване на Слънцето, но освен това от началото на проекта, той е засякъл повече от 3000 комети.. Оттогава насам тя често пъти става обект на заснемане от други любители на красивите космически картини.
За известен период от време SWAN можеше да се наблюдава единствено от Южното полукълбо, но вече е видима и от Северното. Как да я зърнете? Намерете достатъчно тъмно място – далеч от изкуствени светлини. Може да използвате бинокъл. Насочете взора си към северозападната част на небосклона след залез слънце или на североизток преди изгрев – на около 10 градуса над хоризонта (стиснете юмрук пред лицето си – това са приблизително 10 градуса). Ако имате смартфон и приложение за наблюдение на звездите, можете просто да потърсите съзвездието Персей – в момента SWAN е в близост до него.
Ако желаете, можете да проследите местоположението ѝ в реално време ТУК.
източник: obekti.bg
Вижте още:
Кратката история на Халеевата комета, която всява страх у хората хиляди години
Извънземни ли са октоподите? Изследване предполага, че яйцата им са дошли с комета
Древни символи разкриват опустошителен удар с комета преди 13 000 години
Астрономи създадоха парфюм, миришещ на комета
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.