10 събития, белязали XX век

„Можеш ли да спреш ти вятъра дето иде от могилите“

Така започва стихотворението „Стихии“ от Елисавета Багряна. Всяка секунда в света се случва нещо с исторически мащаб. Не можем да спрем нито вятъра, който брули косите ни, нито времето, което изтича между пръстите ни.

И макар концепцията за време да е понякога илюзия, има някои събития, които разделят живота ни на „преди“ и „след“. Настоящият списък не се бори за изчерпателност, тъй като историческите преломи и променените съдби са безчет.

1. Потъването на „Титаник“

През април 1912 г. лайнерът се разбива в айсберг, което коства близо 1500 човешки живота. Иронията е, че „Титаник“ е бил спряган за „непотопяемия“ кораб. Но истината е, че природата винаги е била и винаги ще бъде по-силна и от най-добрия инженер.

2. Атентатът в софийската църква „Св. Неделя“

Снимка: lostbulgaria.com

Датата 16 април 1925 г. остава в българската история с най-големия терористичен акт, в който загиват около 135 души. Покривът на църквата е взривен от дейци на Военната организация (ВО) на БКП. Крайна цел – военният и политически елит (сред който е бил и цар Борис III).

3. Краят на Втората световна война

Снимка: 10te.bg

На 2 септември 1945 г. приключва една мини ера в историята на човечеството. Краят на Втората световна война може да означава икономически крах за някои страни, но за мъжете, завърнали се от военните действия, това събитие носи със себе си надеждата, че ще видят любимата жена и/или дете отново.

4. Войната в Корея

Снимка: 10te.bg

От 1950 г. до 1953 г. Северна и Южна Корея се изправят една срещу друга. Повод за избухване на военните действия е опитът на Ким Ир Сен, управляващ северната част на страната, да обедини Корея под комунистическата диктатура. Още след края на Втората Световна война СССР и САЩ „разделят“ Корея по тридесет и осмия паралел на две зони – северна, заета от съветски войски, и южна – от американски. И до днес в Северна Корея гражданите са подвластни на комунистическия режим, докато южните им съседи се придържат към демократичните принципи на управление.

Morkadis

5. Убийството на Джон Кенеди

Снимка: 10te.bg

На 22 ноември 1963 г. в Далас, щата Тексас, 35-тият американски президент е убит. Извършителят се казва Лий Харви Осуалд. През годините има различни теории за това дали стрелецът е бил един, или е имал съюзници. Теориите на конспирацията по отношение убийството на Кенеди продължават и до днес.

6. Пражката пролет

Снимка: 10te.bg

В периода от 5 януари до 20 август 1968 г. бивша Чехословакия е белязана от редица протести. Основна причина за това е изборът на реформиста Александър Дубчек за първи секретар на Комунистическата партия на страната, което пък не се харесва на тогавашния Съветски съюз. Сред страните, взели участие в потушаването на протестите, е и България. Десетилетия по-късно, през 1997 г., в Прага президентът Петър Стоянов официално поднася извиненията си за участието на страната ни в потушаването на тези събития.

7. Фестивалът в Уудсток

Снимка: 10te.bg

В периода 15-17 август 1969 г. в градче на име Уудсток, близо до Ню Йорк, около 400 000 души присъстват на събитие, което ще се превърне в цяло културно движение. Хипи културата е породена като отклик на военните действия във Виетнам. Редица филми, сред които „Коса“ и „Добро утро, Виетнам“, са запечатали раждането на една война и стремежа към пацифизъм. Сред известните изпълнители, взели участие във фестивала, са Джими Хендрикс, Джанис Джоплин и Джо Кокър. Джон Ленън, част от групата Beatles, застава зад движението за мир заедно със съпругата си – Йоко Оно.

8. Падането на Берлинската стена

Снимка: 10te.bg

У нас 1989 г. е известна с падането на режима на Тодор Живков и малките крачки, водещи към демократичното управление. В Берлин датата 9 ноември 1989 г. бележи падането на стената, разделяща 28 години Западен Берлин от ГДР. В своята книга „По пътя“ Джак Керуак обрисува т.нар. „изгубено поколение“. Но в действителност младежите, израстнали по време на тези политически промени, също биха могли да се нарекат изгубени. Защото приспособяването към нов строй не винаги е лесно, а понякога последиците никога не си отиват.

9. Световното първенство по футбол в САЩ

Снимка: 10te.bg

1994 г. е паметна за българския футбол. България успява да се класира на полуфиналите. Христо Стоичков и Йордан Лечков вкарват заветните два гола срещу Германия на четвъртфиналите. На мача за третото място губим от Швеция с 0:4, като така се класираме четвърти в световната листа.

10. Смъртта на лейди Даяна

Наричана „принцесата на народа“, на 31 август 1997 г. английската принцеса на Уелс загива в автомобилна катастрофа в парижкия тунел Алма. Принц Чарлз и лейди Даяна имат 15-годишен брак, преди официалния си развод през 1996 г. Името на Даяна е асоциирано с благотворителност, а през август 1991 г. взима участие в състезание по надбягване в училището на по-малкия си син – Хари (макар да нарушава нормите за поведение като част от кралското семейство). Когато през 2010 г. принц Уилям и Кейт Мидълтън оповестяват годежа си, става ясно, че тя носи същия сапфирен пръстен, с който някога принц Чарлз е предложил брак на лейди Даяна.

източник: 10te.bg

Вижте още:

10 храни от ежедневието ни, станали причина за ужасяващи събития

7 исторически събития, които са станали по едно и също време

5 необясними свръхестествени събития, променили историята

Покушението на Папа Йоан Павел II – историята на Мехмет Али Агджа

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.