Жените бодибилдъри преди повече от 100 години
Единици се противопоставят на разбирането, че жената трябва да бъде домакиня и остават в историята със своята физическа сила
Преди време ви разказахме как в началото на ХХ в. се появяват професионалните „здравеняци“ и дават началото на съвременния бодибилдинг.
Оказва се, че в миналото „здравенячки“ също не са липсвали, но просто за тях се е разбрало много по-късно.
Също както мъжете, в края на ХIX и началото на ХХ в. жени участват в различни спортни състезания и циркови представления, където демонстрират свръхчовешката си сила.
Така професионалните здравенячки проправят път на нежния пол в сферата на борбата и бодибилдинга.
Кейти Бръмбач, известна още като „Великата Сандуина“,
е една от най-известните силови атлетки за времето си. Родената във Виена Кейти наследява физическите данни на двамата си родители, които също били циркови артисти. Баща ѝ бил висок 2 м, а майка ѝ, която също се занимавала със силови спортове, имала бицепс с обиколка близо 40 см.
Заедно с родителите си и четиринадесетте си братя и сестри Сандуина години наред изнася циркови представления. Тя можела да вдигне съпруга си (който тежал около 75 кг) с една ръка над главата си и 135 кг тежести с две ръце.
Дори на 57-годишна възраст тя все още била в състояние да вдигне своя съпруг с една ръка.
Колкото и оформени и силни да са били професионалните здравенячки, те със сигурност не са можели да се мерят с физиката на един мъж, който също тренира усилено. Но не размерите на тялото са това, което прави силовите атлетки и бодибилдърките известни през годините, а фактът, че силата им надминава природата им.
И въпреки това жените не са признавани години наред и са отхвърляни от този „мъжки“ свят. Шарлот Пъркинс Гилман от Роуд Айлънд е една от жените, прекарали часове във вдигане на тежести, тичане и гимнастика. Тя дори пише книга, в която опровергава идеята за женската „физическа имобилност“, но напразно.
През ХIX и в началото на ХХ в. както обществото, така и медицината смята, че жените разполагат с изключително малко сила и енергия, която трябва да бъде влагана в домакинството, а не в безплодни упражнения.
Затова много от представителките на нежния пол си остават у дома, а единица са тези, които се противопоставят на общоприетата норма и остават в историята като първите силови атлетки, известни още като професионални „здравенячки“.
инфо: vesti.bg
Вижте още:
Вижте кои са Дахомейските амазонки – най-зловещите жени в историята
Жените правят магии само с мисъл
Как са изглеждали жените в София преди близо 100 години (СНИМКИ)
За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook тук
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.