Археологически обекти оживяват заради сухото време
При обработка на земята се появяват „духове от миналото”
В света има голям брой археологически обекти и селища, които предстоят да бъдат открити. Много от тях са изчезнали от лицето на земята, защото са били изградени предимно от дървен материал. Дървесината се е разпадала и цялата площ оттогава се е обработвала многократно. Независимо от това, под земята са оцелели доказателства за праисторическа дейност. По време на продължителна суша и затопляне тези така наречени „духове на миналото” се появяват при обработката на земята.
Причина за тях е растежът на културите, причинен от наличието на подземни археологически характеристики. Например затрупаният с векове камък може да попречи на движението на водата и хранителните вещества, което принуждава растенията да растат над него. Каналите около камъните имат по-дълбока почва, което води до естествено събиране на водата там и оттичане от други места.
Разликата в растежа често е много малка и трудно забележима от земята, но от въздуха могат да се доловят видими разлики. Някои култури, като пшеницата и овеса, са чувствителни към водата в почвата и лесно показват тези „маркировки”, но други, като тревата и картофите, не са чувствителни и рядко ни разкриват тайни от миналото.
Наскоро екстремно сухо време в Обединеното кралство разкри следи от досега неизвестен хендж (конструкция, изградена в Европа през неолита и мезолита) в Ирландия. Хенджът е с диаметър 200 м. Според BBC няма планове за копаене на площадката и след като реколтата се събере, изображението ще изчезне.
Междувременно, в парк в Нотингам, са открити маркировки на имоти от 18-ти век. Сградата, която е била на това място, е разрушена от пожар през 1938 г. Стаите и коридорите стават видими, тъй като каменните основи се загряват по-бързо от заобикалящия ги материал. В Ланкашър сухото време визуализира Викторианска градина. Тя е известна с това, че се появява само през лятото.
инфо: spisanie8.bg
Вижте още:
Плочката от Градешница – най-древното писмо?
Древни археологически загадки, които все още смайват учените
10 български археологически обекта със световно значение
5 загадъчни исторически обекта, които остават необяснени
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.