Истинските имена на месеците на български език
Имената на месеците, които използваме днес, са дошли от латински и приличат на тези, които се използват в повечето европейски езици. Това е станало с утвърждаването на общ календар. В миналото българите използвали и други наименования за месеците. Някои от тях са свързани с най-характерния за месеца празник, а други с промените във времето и природата през този период на годината:
ПРОСЕНЕЦ
СЕЧЕН
СУХИ
БРЕЗОВ
ЦВЕТЕН
ИЗОК
ЧРЪВЕН
ЗАРЕВ
РУЕН
ЛИСТОПАД
ГРУДЕН
СТУДЕН
Януари, кръстен на римския двулик бог Янус е ПРОСЕНЕЦ, означава нарастването на деня.
Февруари, идва от празника на очистването на тялото febria, в българския календар се е наричал СЕЧЕН, спомнете си Малък Сечко, въздухът сече, реже.
Март, месецът на бог Марс, на лат. Martius, в нашата традиция е наречен месец СУХИ.
Април има българското съответствие БРЕЗОВ. Наречен е на името на брезата, която цъфтяла в този период. На латински месецът е Aprilis от “aperio” – откривам.
Май по нашите земи се наричал ТРЕВЕН, още и ЦВЕТЕН, защото това е времето на растежа на тревата и цъфтежа на дървета и цветя. В Рим той приема името на божеството на растежа Maius.
Юни е наречен ИЗОК. Така се наричали скакалците, които нападали посевите. Латинското съответствие на този месец е Iunius. Предполага се, че е посветен на Юнона – богинята, покровителка на раждането.
Юли е ЧРЪВЕН и е приел наименованието на вид червеи, които се събирали през лятото и от които се получавала червена боя. В чест на Цезар този месец в Рим се нарича „Iulius”. По-рано неговото име било „квинтил”. Думата означава пети месец, като се брои от март.
Август е наречен ЗАРЕВ от глагола рева, зарева. Това е периода на разгонването на елените. През това време те издават специфични ревове. В римския календар този месец е посветен на Август и се нарича Augustus. По-ранното му име е sextilis (секстил) – шести месец от годината като се брои от Март.
Септември в българския календар се наричал РУЕН. Така се наричало растението смрадлика, което цъфти през есента. В Римския календар този месец се нарича September и означава редно число.
Октомври е ЛИСТОПАД, заради падането на листата на дърветата, в римския календар това е осмият месец – Octobrio.
Ноември е наречен ГРУДЕН, заради това, че земята през зимата е скована и става на грудки от студ, съответно деветия месец според римското название – Novebrio
Декември няма нужда от обяснение – той е просто СТУДЕН.
Не храня илюзии, че ще възвърнем някога тези хубави имена на месеците от годината в официалния ни календар, но поне да ги знаем, ей така, както казват – за обща култура, задето сме българи.
инфо: inter-view.info
Вижте още:
- ЛЕЧЕБНИ РЕЦЕПТИ ОТ СТАРИТЕ БЪЛГАРСКИ КНИГИ
- ИЗВОРИ НА БЪЛГАРСКИТЕ ИМЕНА
- СТАРИТЕ БЪЛГАРСКИ ОБИЧАИ ПРИ РАЖДАНЕ И СМЪРТ
- БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР Е НАЙ-СТАРИЯТ В СВЕТА, СПОРЕД НЕГО ОТБЕЛЯЗВАМЕ 7522 Г.
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
Названията на месеците в съвременния украински език:
1 Січень
2 Лютий
3 Березень
4 Квітень
5 Травень
6 Червень
7 Липень
8 Серпень
9 Вересень
10 Жовтень
11 Листопад
12 Грудень
Много полезна информация, благодаря
На Чешки са Леден Унор Брезен Дубен Кветен Червен Червенец Српен Заржи Ржиен Листопад Просинец
Някой не забрави ли, че според българският календар годината започва през сегашният декември???
Споменатите имена все още отчасти се ползват в някои държави, като Чехия и ПШолша.
Не са посочени извори ,за това твърдение.Не подвеждайте !
Bravo !!!! admiracii
Къде ги дянахте Голямъ Сечко ,Малъкъ Сечко ,Баба Марта ? Не си ли спомняте за тяхъ?Азъ съмъ българинъ и ги помня!
Съжалявам много, но статията е подвеждаща. Тези имена на месеците не са на български, а са някакъв микс от славянски имена. Най-близо са до беларуските месеци. Славянски имена на някои от месеците в българските диалекти има: Голям сечко, Малък сечко, баба Марта, Черешар, Сенокос, Жътвар, Гроздобер (сещайте се кой кой е), но в нито един диалект или ръкопис тези месеци не образуват система.