Какво е кето хляб и защо струва 50 лв.?

През изминалата седмица снимка на витрината на занаятчийска пекарна в София стана изключително популярна в социалните мрежи. На нея се вижда „кето хляб“ и цената на продукта, възмутил редица хора – тя е 50 лв. за 1 кг. и 5 лв. за един „слайс“ (от англ. – филия, резен), като използването на чуждица за дума, която съществува в българския език от стотици години допълнително провокира обществен гняв и присмех.

Но какво е кето хляб и защо струва 50 лв.? Кето хляб е хляб, който може да се яде по време на „кето” или кетогенна диета. При нея се набляга на приемането на повече мазнини и протеини и силно се ограничават въглехидратите, за да провокира кетоза при метаболизма на тялото. В медицината се използва за ограничаване развитието на епилепсията у деца или се препоръчва на хора с алергии към различни храни. Според критиците на този тип диета пълният отказ от въглехидрати противоречи на принципа на балансираната диета, която е най-подходяща за хора без алергии или заболявания.

Съответно кето хлябът не може да се приготвя от стандартно браншно, което е с високо съдържание на въглехидрати. Вместо това най-често се използва брашно от бадеми, кашу, карфиол, кокосови стърготини. Бадемово брашно например може да се приготви вкъщи или да се купи готово срещу 7 лв. за 100 грама. от  биомагазините в България или за 36 лв. на килограм от глобалните платформи за интернет търговия.

Предлагането на кето хляб засега не е особено популярно в България. За разлика от нас в развитите икономики има избор от фабрично приготвени хлябове от нисковъглехидратно брашно. Американската компания Chompie например предлага нисковъглехидратен хляб за 7,50 долара за половин килограм. Друга компания – Thin sliced plain bread предлага подходящ за кето диета хляб срещу 19 долара за половин килограм. Кето хлябът не съдържа консерванти, затова се съхранява почти изцяло замразен във фризер, което прави разпространяването му сложно. Предлагането обаче не е толкова голямо колко са рецептите за самостоятелно приготвяне на подобни модерни печива вкъщи.

източник: manager.bg

Вижте още:

Какво не ядат експертите в хранителната индустрия

Ако преядете с тези 4 популярни храни, ще умрете

Какво не пише на етикетите за „вредните“ хранителни добавки“

Хлябът и солта имат магически сили

Най-вредните храни в България

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.