Нещо в океана изяжда белите акули
Маркирана с чип 3-метрова риба изчезва мистериозно, датчикът й попада дълбоко в океана на топло място
Напоследък сред учените океанолози много популярна практика е маркирането на морските обитатели, също като домашните любимци – с чипови устройства. Тази практика дава сериозен тласък в изучаването на подводния свят, който до момента си остава една от най-големите мистерии на планетата.
Поставянето на сензорни датчици на някои от големите екземпляри, като индонезийските китови акули и големите бели акули край Австралия, може да помогне за по-доброто разбиране на тяхното поведението и начина им на живот, на миграционните им навици. А също и да ни дава информация кога са нападнати от някое още по-страховито създание дори от тях самите… Точно като случая, който ще ви представим.
Преди дни 3-метрова маркирана бяла акула е била засечена край бреговете на Австралия. Постъпващите данни от чипа, отчитащи нейните движения, дълбочината, на която се намира, и температурата, внезапно се променят, съобщават от Geekosystem.
Датчикът е намерен изхвърлен на плажа, но след проверка се установява, че той определено не е бил просто „изхлузен“ там.
Учените предполагат, че моментът, в който данните рязко се променят, най-вероятно бележи и последните мигове от живота на бялата акула.
Датчикът внезапно е потънал около 580 метра надолу, след което температурата се е повишила със 7-8 градуса по Целзий в рамките само на няколко секунди. В тези дълбочини океанът не може да се похвали точно с топлина, затова и учените предполагат, че за известно време датчикът е бил… в нечий стомах!
След няколко дни датчикът изпраща нов сигнал – този път показва, че се намира на 300 метра над повърхността при същата температура. В крайна сметка се предполага, че е бил изхвърлен отново в океана и отнесен от вълните до брега.
И така, какво е обяснението? Гигантски калмари? Подводно торнадо? Годзила? Мегалодон? Интернет веднага впрегна своя колективен ум, за да помисли сериозно и ето, че излезе с няколко варианта за хищник, способен да погълне 3-метрова акула.
Като оставим настрана годзила и мегалодона, възможно е по-голяма бяла акула или косатка убиец да е изяла жертвата и отхапала частта с предавателя. Тази хипотеза е някак успокояваща, но от друга страна, данните сочат, че температурата се затопля едва когато предавателят е вече потънал надолу. Значи акулата не е убита веднага, а може би първо завлечена в дълбините.
Може би някои от вас биха предложили и други обяснения. Например, някое завистливо морско създание е видяло датчика, преценило е, че е доста забавна джаджа и е решило да го открадне. След което го е отнесло на разумно разстояние от собственика му и е проверило дали става за ядене…
Историята наистина звучи на границата на реалността и ние може и никога да не узнаем какво в действителност е станало с 3-метровата бяла акула, но все пак най-вероятно е станала жертва на някой друг морски гигант, който не бихме искали да срещаме. Нека не забравяме: зоолозите признават, че 30-метрови змии с огромни глави и плавници все още обитават водите.
инфо: spisanie8.bg
Вижте още:
НЕОБЯСНИМ ЗВУК СЕ ЧУВА В ТИХИЯ ОКЕАН
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу. Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
По принцип, има случаи и те не са изключение, косатки даубиват бели акули и то доста по-големи от 3 метра. Макар и акулите по правило много да не влизат в конфликт с делфините, имало е случаи акули да бъдат убивани и от делфини.