28 години от трагедията в Чернобил
Според доклад на „Грийнпийс“ от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални
Днес се навършват 28 години от аварията в АЕЦ „Чернобил”, която, заедно с аварията в японската АЕЦ „Фукушима“, се смята за най-тежката в историята на ядрената енергетика.
В 1 часа и 23 минути на 26 април 1986 година в четвърти енергоблок на най-голямата по това време атомна електроцентрала в Съветския съюз избухва взрив, който унищожава напълно реактора.
Взривът предизвиква пожар, който гори в продължение на 10 дни. Вследствие на аварията радиоактивен облак преминава над части от Съветския съюз, Източна Европа и скандинавските страни.
Двама души загинаха на място при взрива, над 200 хил. души бяха евакуирани, но все още е трудно да се каже здравето на колко души е засегнато вследствие аварията.
Според доклад на „Грийнпийс“ от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални.
През 2011 г. Съюзът на загрижените учени – неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди – шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.
Реакторите от типа на авариралия в Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба.
Реактор №4 в Чернобил бе заграден с нестабилен бетонен пашкул. Сега се работи върху изграждането на саркофаг на стойност 1,58 млрд. щатски долара.
Сравняваната с ковчег структура ще пази останките на призрачния реактор и ще замени остарялата бетонна черупка. Структурата ще тежи 29 000 тона, ще бъде дълга 164 метра, а височината й ще достига 110 метра. Саркофагът ще съдържа високотехнологично оборудване за извършването в пълна безопасност на операциите по обеззаразяване на вътрешността на авариралата централа. Очаква се строителните работи да приключат през 2015 г.
Вижте още:
Колко са жертвите в България, след аварията в Чернобил? (видео)
инфо: http://www.vesti.bg
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.