3 неща, които не знаехте за психозата на Карл Юнг

Като основател на една от най-влиятелните психологически школи — аналитичната психология — Карл Юнг преживява онова, което днес можем да наречем форма на психоза. Вероятно не става дума за психотичен срив в истинския смисъл на думата, защото Юнг функционира нормално в ежедневието си.

Психозата му започва, когато е на 38 години. Тогава той е преследван от видения и започва да чува гласове. Самият Юнг нарича това „психоза” — неща, които днес бихме могли да сравним със симптомите на шизофренията (терминът, който той използва в онзи период).

Юнг не позволява тези видения и халюцинации да попречат на работата му, продължава да приема пациенти и активно да се занимава с професионалния си живот. В действителност, той харесва идеята, че е освободил своето несъзнавано и намира начин да ги повика, когато пожелае.

1. Юнг активно предизвиква своите халюцинации и видения
Повечето хора, които имат психоза или халюцинации, се опитват да сведат до минимум симптомите си, да заглушат виденията и халюцинациите. Юнг прави точно обратното. Той намира преживяванията за изключително вълнуващи и пълни с безсъзнателно съдържание, което може да бъде допълнително проучено. Ето защо насърчава проявата им ежедневно в продължение на години.

Всяка вечер след вечеря и между срещите си с пациенти Юнг прекарва време в изследване, предизвиквайки виденията и халюцинациите си. Той го прави не чрез употребата на какъвто и да е вид наркотик, а по-скоро чрез собствените си лични методи, които позволяват на неговия подсъзнателен ум да се отвори напълно.

2. Юнг записва всичко за психозата си
Въпреки че съвременното оборудване за запис не съществува през 1913 г., когато халюцинациите и виденията започват да се случват, Юнг съхранява подробни данни за своята психоза. Той записва всичко, което вижда и чува в малки черни дневници. По-късно прехвърля част от този материал в голям кожен калъф.

В продължение на 16 години той записва всичко, което преживява по време на пътуванията си из несъзнаваното. Някои материали влизат в 205-те големи страници на Червената книга. Тя се състои от сложни, цветни и подробни до лудост рисунки и писания. „Червената книга“, както по-късно я наричат, остава заключена в трезора му. Публикувана е едва през 2009 г.

3. Пътуването из несъзнаваното на Юнг вероятно не е било същото като нежеланата психоза, която хората изпитват днес
Той описва своите видения като тип „психоза” или „шизофрения”, но нека имаме предвид, че преди 100 години значението на тези термини е било различно от съвременното. Днес тези определения описват специфична плеяда от симптоми, които оказват значителна промяна в обичайното ежедневие на човека.

Виденията и халюцинациите не нарушават живота на Юнг. Той ги изследва в продължение на 16 години, като през това време пътува, изнася доклади на професионални срещи, превежда и публикува писанията си.

Юнг страда от изолацията си, но причината за нея вероятно до голяма степен се крие във влошаването на отношенията му със Зигмунд Фройд през 1915 г. Важен фактор е и Първата световна война, която се отразява негативно на живота на всички по онова време, включително и този на Юнг.

Според онова, което Юнг твърди, той намира начин да внесе у себе си безсъзнателен поток от мисли и видения — нещо, което повечето хора днес, които изпитват психоза или шизофрения, не могат да направят. Нито пък обратното — да ги накарат да си отидат. Ако психичните разстройства могат просто да бъдат третирани чрез волята, вероятно не бихме имали нужда от терапевти или психиатри днес.

източник: psychology.framar.bg

Вижте още:

Гении с психични проблеми, които промениха света

Защо умните хора са по-предразположени към психични заболявания 

Симптоми на психични заболявания, които се смятат за капризи

10 знаменитости, които разкриват психичните си заболявания, за да вдъхнат смелост на другите

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.