Вещиците (част 1)
По всяка вероятност вещиците са се появили тогава, когато хората са започнали да се занимават с магия. Човечеството все още е вярвало в силите на природата и в това, че те могат да изцеляват и осакатяват, да изпращат мор и да избавят от недъзи, да творят и съзидават или да сеят хаос и разруха.Тези хора, които изучавали окултните науки, вярвали в скритата сила на заобикалящата ни действителност и в способността си да управляват тази сила и да изменят природата, били наричани вещици и магьосници. Тук е необходимо да се направи едно уточнение: понятието „магия“ и „вещерство“ не са равнозначни. Ако магията е изкуството да се управляват силите на злото, вещерството е по-скоро опит да се подчинят тези сили. Магьосникът е посветен в големите тайнства, докато вещерът познава само малките. Магьосникът е майстор, докато вещерът е само чирак, който често отприщва неведоми сили, които след това излизат от контрола му и вече не са му подвластни. При единият съществува реалко познаване на заклинателните формули, докато другият ги принизява и вулгаризира. Нещо повече – от средновековието нататък магьосникът живее в градовете, докато вещерът е селянин. Често магьосникът е привърженик на някоя нова ерес, докато вещерът се явява продължител на древните мъртви религии – предимно на друидски или езически култове. В очите на вярващите магьосникът рискува само душата си, защото е покровителстван от придворните благородници, които го издържат и се допитват до него. Вещерът рискува душата и животът си, понеже е само един обикновен селянин, върху когото се натрупват омразата и завистта на неговите братя по бедност.
В Нормандия през 17 век селяните правят интересно разграничение, между „голям“ и „малък“ вещер – първият термин обозначава магьосника, а вторият – лечителя и заклинателя.
В автентичните текстове се говори само за магьосници. Едва през 589 година за първи път се появява терминът „вещер“, отнесен към селото. В древна Гърция всяка богиня си имала поклонници – и богинята на лова Артемида и богинята на нощта и тъмнината Хеката. Известната от епоса за аргонавтите и Златното руно Медея, била смятана за могъща магьосница – тя изготвяла восъчни фигури на враговете си. Магьосница била и Цирцея, която превръщала хората в свине, както знаем от „Одисеята“ на Омир.
продължете към част 2 …
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.