Митът за Ахилесовата пета
В нашата човешка природа е да бъдем уязвими. Всеки от нас има слабо място в бронята, с която природата ни е дарила и сами сме изтъкали, за да се пазим от опасностите на живота.
Улучен в слабото място, човек най-често става жертва. В пряк или преносен смисъл. Като нарицателно за слабото място на човека използваме израза Ахилесова пета още от древни времена. Тази фраза има своята основа в митологията на древна Гърция.
В мита за Ахил, откъдето идва самият израз, е скрита дълбока мъдрост и разбиране за същността на човека и неговата природа, която не може да му осигури безсмъртие.
Какъв е митът за Ахилесовата пета и какъв е пътят до превръщането му в устойчив израз за нашата уязвимост пред живота?
Ахил е герой от Тесалония, известен като най-силен, най-храбър и най-красив сред гърците, участвали в Троянската война. Той е син на смъртен мъж, също герой – Пелей, и морската богиня Тетида. Омир споменава в поемата Илиада, че е цар на мирмидонците.
Легендата разказва, че прорицател на име Калхант предсказал на най-мощните от рода на Атридите, братята Агамемнон и Менелай, че могат да сразят велик град като Троя само ако в похода участва Ахил.
Богинята Тетида била запозната с отредената съдба за Ахил, която включвала смъртта му при този поход, затова се стараела с всички сили да промени съдбата му.
Още в детската му възраст богинята потопила сина си в свещената река Стикс, знаейки, че тя има чудотворна сила и ще го направи неуязвим от други хора.
Докато го потапяла в реката, тя го държала за петата и мястото останало единственото слабо място при него, защото не получило досег с чудотворната вода на реката.
Точно в уязвимото място попаднала стрелата на Парис, насочена от бог Аполон и предсказаното се сбъднало, героят Ахил загинал в Троянската война. Тази митологична история направила толкова силно впечатление на хората, че уязвимото място на Ахил станало синоним за слабото място на всеки човек.
Раната в областта на петата, известна днес като Ахилесово сухожилие, е нещо, което ще попречи на всеки, стремящ се към високо постижение. Ще му попречи да стане герой. Нещо тривиално може да отнеме ореола на създадения за величие и слава. Това е интригуваща дори и днес история.
източник: sanovnik.bg
Вижте още:
Митове за сътворението на света – славянският мит за Белобог
Интересни факти за митичните същества и тяхното общуване с хората
Лунооките хора – мит или реално съществувала раса?
5 мита за мозъка, които трябва да разбием веднъж завинаги
Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.
Благодарим Ви!
Последвайте ни във Facebook
Оставете коментар
Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.
Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.
Троянската война е била войва между траки. какви гърци бълнувате бе… Атридите Менелай и Агамемнон са чисти пеласги. Ахил цар на мирмидоните нарекли се по късно българи според двама гръцки историци преди 1000 години. Троянците до един са траки, съюзниците им също, включително мизийци. Тези лъжи вече не минават. Атридите са имали съюзници от данайците като помощни войски. Но войната е междуособица между траки.