Проверете онлайн какъв въздух дишате

смог

Забелязали ли сте, че само след три дни на планина кожата ви свети и косата ви е чиста за по-дълго? Не се съмняваме, че е така, чистият въздух е незаменима част от здравословния начин на живот, който ни помага да се чувстваме по-добре, а и да изглеждаме така. И външният вид е само видимата част от проблема — данните за здравните последици са много по-плашещи, с непрекъснато увеличаване на случаите на астма, алергиите, респираторните заболявания.

Затова ви представяме СМОГ — калкулаторът на вредни вещества във въздуха, създаден от екологично сдружение „За Земята“ на основата на американския индекс за качеството на въздуха (проверете какво е качеството на въздуха тук). В момента има няколко информационни табла в София, Пловдив, Бургас и други градове, които изписват данните от измервателните станции, но от тях не се разбира почти нищо. На таблата в София се изписват стойности за фини прахови частици с размер 10 микрона (ФПЧ10), без да е ясно за какъв период са, каква е пределно допустимата концентрация (ПДК). Когато има превишаване, те не дават съвети какво да направим. СМОГ работи като изберете замърсител, въведете стойността, която ви интересува и от резултата ще ви стане ясно дали да сте с бяла риза на работната среща или докато стигнете до офиса тя ще е станала сива. Можете да намерите данните от измервателните станции в София в реално време на сайта на Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух. СМОГ за момента не може автоматично да предоставя тази информация, защото Столична община, Изпълнителна агенция по околна среда [1] и РИОСВ отказват да ги публикуват в достъпен, позволяващ обработка, формат (т.нар машинно четим формат).

Опитът показва, че най-голям е проблемът с въздуха през зимата, когато фините прахови частици от изгарянето на въглища остават дълго в атмосферата. Тогава транспорт, топлоцентрали и отопление, работещи на въглища, си подават ръка, за да направят София най-мръсната столица в Европа и да я наредят сред най-мръсните в света [2].

За съжаление на този етап не можем да ви обещаем, че тази зима ще е по-различно, особено ако е студено като миналата. А и с построяването на завод, който ще гори софийския боклук, вместо да го рециклира, ситуацията може само да се влоши. Но залогът е огромен, защото освен преждевременна смърт, замърсяването на въздуха увеличава броя на дихателните, сърдечните и раковите заболявания с краткосрочни и дългосрочни здравни последици. През 2013 г. излагането на ФПЧ 2.5 е причинила около 467 000 случаи на преждевременна смърт в 41 европейски страни. За България случаите на преждевременна смърт се изчисляват на 13 700, което представлява 136 500 изгубени години живот. За сравнение Австрия, която има население с 1.2 млн повече от България, случаите са 6 960 [2].

Затова ние вярваме, че трябва да знаем какво дишаме, което е първа стъпка към действие.

[1] С Решение № 214 на Министерския съвет от 25.02.2016 г. е приет списък с набори от данни по приоритетни области, които да се публикуват в отворен формат. ИАОС е трябвало да предоставя: Данни от автоматичните измервателни станции за качеството на атмосферния въздух, обновявани на всеки час с краен срок 31.07.2016 г. На официалния сайт за отворени данни, както и на страницата на ИАОС няма „данни от автоматичните измервателни станции за качеството на атмосферния въздух обновявани на всеки час“, вместо това се публикува „Ежедневен бюлетин за качеството на атмосферния въздух в страната“,

https://opendata.government.bg/dataset/exedhebeh-6iojietnh-3a-kahectboto-ha-atmocqpephnr-bb3dbx-b-ctpahata. Въпреки това в доклада по изпълнение на Решение 214 на МС срещу задължението на ИАОС е записано „ИЗПЪЛНЕНО“ (виж http://www.strategy.bg/FileHandler.ashx?fileId=7774).

[2] Доклад на ЕАОС „Качество на въздуха в Европа — доклад за 2016 г“ http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016

инфо: actualno.com

Вижте още:

 

 

Ако тази статия Ви харесва, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу.

Благодарим Ви! 

Последвайте ни във Facebook  

Оставете коментар

Писането на кирилица е силно препоръчително.

Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат обидни или нецензурни изрази, които представляват явна или скрита реклама и които преценим за неподходящи по някаква друга причина.

Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте за това секцията Контакти.